EYLÜL - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ÖYKÜLER & HİKAYELER.::. > Deneme & Düz Yazılar

Deneme & Düz Yazılar Bu Bölümde Türk ve Dünya Edebiyatından Deneme ve Düz Yazılara Yer Verebilir, Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 20 September 2006, 08:51   Mesaj No:1

Papatyam

Papatyam Site Yöneticisi
Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:Papatyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 1546
Üyelik T.: 11 March 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart EYLÜL

EYLÜL

SARI MEVSİMİN EN HÜZÜNLÜSÜ EYLÜL!...

Bazıları için hüzünlü aşk, şarkı ve şiirlerinin ilham kaynağı eylül. Ya da ilham perilerinin her ortamda cirit attığı sarı mevsimin hüzünlü ayı? Yaz yağmurları gibi geçici yaz aşklarının son dönemi Eylül. Yazarlar, şairler ve sanatçılar için ise en üretken oldukları mevsimde belki en verimli ay.
Ama özellikle sabit ücretliler ve öğrenciler açısından gerçek çok farklı. Onlar için ise; Yaz mevsiminden sonra gerçek yaşamın zorluklarını acımasızca hissettiren aydır, Eylül. Bu son cümleyle yazının romantizmle ilgisi olmadığı anlaşılmış oldu. Romantizm kokan bir başlık ve girişten sonra motivasyonu değiştirme konusunda zorlanacağınız bir yazı bu. Keşke rom
antizmle ilgili bir şeyler yazabilseydim. Ama ilham perimiz yanlış yerlerde dolaşıyor. İster istemez bize gelen perilere söylenmek zorundayım. Gidip biraz Ahmet Altan?ın perilerinden ders alsalar ya? Anladınız mı şimdi niye tuhaf şeyler yazıyoruz Bana gelen ilham perileri genelde sinir katsayımı yükselterek gidiyorlar. Dedikodu, iftira, haksızlık, riyakarlık dolu bir sürü şeyleri hatırlatıyorlar. Onların getirdiklerini şimdilik yazmıyorum ama emin olun yazılacaklar.
Çocukluğumda balık avının başladığı ve bereketli olduğu ay olarak eylül?ü beklerdim. Ama şimdi ise, harcamaların en fazla ve iş bakımından en yoğun olan ay. Bu nedenle hobilerimin askıya alındığı ve aylık harcama grafiğinde her zaman en yüksek pik?i veren bir ay olarak pek sevdiğimi söyleyemem Eylül?ü.
Öğrencilerin bir kısmı için eğitim öğretimin başladığı sevimsiz bir ay bir kısmı için ise özlenilen bir ay. Her ne kadar Alpay, şarkısı ?eylül?de gel? ile gençlerimize farklı bir yönünü hatırlatıyorsa da zor bir ay.
Veliler için ceplerindeki paranın hiçbir zaman ayın sonuna kadar bekleyemediği ay. Memurlar için maaşın yetmediği diğer aylardan farkı ise en zalim olanı. Yakacak masrafları, tatil borçları, dershane ücretleri, servis aidatları ve okul masrafları. Hele birde üniversitede okuyan öğrenci varsa evde, durum daha da vahim olur.. Yol paraları, yurt ücretleri yada bulabilirlerse ev kiraları, öğrenim harçları ve bunları ödemek için banka önündeki kuyruklar vs.vs? Bu kuyruk nedir demeyin. Genelde üniversiteler harç ücretlerinin yatırılmasında nedense tek banka ile anlaşır. Bizim Üniversitenin Kanuni yerleşkesinde üç banka şubesi var ama sadece biriyle anlaşılmış zamanında. Binlerce öğrenciden kayıt harçlarını anlaşmalı bu bankaya yatırması zorunlu. Bu nedenle para ödeme kuyruğu oluşuyor. Anlaşmalı bankanın Maraş caddesindeki merkez şubesinde de kuyruk oluşmuş diyorlar. Hemen belirtelim ki kimse alınmasın, bir önceki yönetim döneminde de benzer şekilde aynı banka önünde harç ödeme kuyruğu vardı. Umarım düzeltilir.
Bazıları için yeni bir yaşam diliminin üniversite kapısında başladığı aydır. Bazıları için ise acı ve keder ayıdır, Eylül ayı. İşte o da bir Eylül ayının gününde Orman Endüstri Mühendisliği bölümünde eğitimine başlamıştı onun için heyecan dolu eylül ayı sonra acı ve keder ayı olarak arkasından anıldı...
29 Eylül 1992 de yürekleri yakan bir kor düşmüştü Yeni mahalle?ye? ?İsimleriyle Güneşi Yükseltenlerden? biri daha kahpelerin kahpe kurşunuyla ayrılmıştı aramızdan. Tüm diğer şehitlerimiz gibi Coşkun Davulcu?ya da vefa borcumuz sonsuza dek sürecek. Sürecek ama bu yetmez ki?
Önemli olan toplum olarak duyarlılığımız ve kararlılığımızla bu borcu ödeyebilmek onuru değil mi?

GÜRSEL ÇOLAKOĞLU
Alt 20 September 2006, 09:55   Mesaj No:2

pamukKALE

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:pamukKALE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 882
Üyelik T.: 23 May 2006
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart :)

ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK AYESER !

YAZIDA Kİ BAHSETTİĞİN KİŞİYİ TANIMIYORUM AMA SAYGILARIMI SUNUYORUM.

YİNE GÜNÜMÜZÜ YANSITAN GÜZEL BİR YAZI PAYLAŞMIŞSIN TEŞEKKÜRLER

YALNIZLIK ALLAHA MAHSUSTUR
HER CANLI BİR DOST ARAR
TAŞIN KALBİ YOK AMA
ONU DA YOSUNLAR SARAR

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)