Adam Olmak Değil, Adam Kalmak.... - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ÖYKÜLER & HİKAYELER.::. > Deneme & Düz Yazılar

Deneme & Düz Yazılar Bu Bölümde Türk ve Dünya Edebiyatından Deneme ve Düz Yazılara Yer Verebilir, Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 09 January 2009, 12:15   Mesaj No:1

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Adam Olmak Değil, Adam Kalmak....

Adam Olmak Değil, Adam Kalmak....

[size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt]

"İŞİN GÜÇ KISMI, ADAM OLMAK DEĞİL,
ADAM KALMAKTIR."

Adam; insan, beşer, yetişmiş kimse.

Adam olmak; yetişmek, iyi hale gelmek.

Adam kalmak, kişilik ve karakterin bozulmaması. Adam gibi adam olmak. Mert ve cesur delikanlı, sözünün eri olmak anlamlarına gelmektedir. Bir şekilde adam olunabilinir. Ama adam gibi adam olabilmek süreklilik ister. Dünya'nın çeşitli zorlukları, insanların bukalemun gibi renkten renge girdiği bir dünyada adam gibi adam kalabilmek hüner ister.

"Adam olmak" çocukluktan kurtulma gibi basit bir biyolojik olay değildir. Bu kelimenin altında her bakımdan mükemmel ve iyi olma mânâsı yatar. Her şey böylesine "adamlar" üzerinde dönmekte, milletler bunlarla ayakta durmaktadırlar. İnsanlık bu ihtiyacı hissedip gereğince hareket edebildiği öl-çüde yükselebilecektir. Onun için çocuklarımıza “Ne olmak istiyorsun?” diye sorulunca, 'Adam' olacağım, şuuru ve bilgisi verilmelidir.

Birisi bize 'Ne olmak istiyorsunuz?' diye bir soru yöneltip, aşağı-yukarı çoğumuzun cevabı, 'Şu veya bu makam sahibi olmak' olur.

Bu cevaplarımızda unutulan bir nokta var. İyi insan olabilmek, tek kelimeyle "adam" olabilmek. Acaba "adam" yani insan olabilmek için neler yapılmalıdır?

Napolyon, insanları rakamlara benzetir. Onların, durumlarına göre değer kazanacaklarını belirtir. Sıfır da bir rakamdır, bin de. Ama herkes bin'e iltifat eder. "Okudun ama yine de adam olamadın." sözü 'sıfır'dan bir adım ileri gidememenin ifadesidir.

Hani adam olmak konusunda meşhur bir kıssa vardır:

Bir baba, oğlunun kendisine karşı asi ve hürmetsiz tavırları karşısında sabrı taştıkça ona: "Sen adam olamazsın." dermiş. Aradan yıllar geçmiş. Oğlu çeşitli okullarda okuyup mezun olmuş, devlet me-muriyetine girmiş ve nihayet bir gün babasının yaşadığı şehre vali tayin edilince babasının vaktiyle kendisine söylediği söz hatırına gelmiş. Maiyetindeki görevlilere derhal babasını bulup huzuruna getirmelerini emretmiş. Babası bulunup karşısına getirilince:
"Baba, sen bana küçüklüğüm-de kızdıkça, 'Sen adam olamazsın.' derdin. Ama ben seni yalancı çıkardım. Görüyorsun ki bu şehre vali oldum." demiş. Babası da:
"Keşke oğlum, beni yalancı çıkarabilseydin. Sen vali olmuşsun ama adam olamamışsın. Adam olsaydın, ihtiyar babanı memurlarının nezaretinde ayağına, huzuruna getirtmez, bizzat evime gelerek ziyaret edip gönlümü yapmaya ve hayır duamı almaya çalışırdın.” cevabını vermiş.

Şair ne güzel söylemiş:
“Adam adamdır eğer olmazsa pulu,
Eşek yine eşektir, atlastan olsa çulu.”

İncili Çavuş, Osmanlı elçisi olarak Fransa kralına gönderildiğinde, elbiselerinin bazı yerlerinde yama varmış. Kral bunları görünce dayanamayıp:
"Bana senden başka gönderecek adam bulamadılar mı?" diye sorunca, İncili Çavuş:
“Osmanlılar, adama göre adam gönderirler. Beni de sana göndermelerinin hikmeti bu olsa gerek.” cevabını vermiş.

"Adam olmanın yolu" iyi bilinmeli, bulunmalıdır. Şunu da unutmayalım ki, işin zoru adam olma değil, adam kalmaktır.
Selam hidayete tabi olanlara!
[/size][/size][/size][/size]

Yakup Gemici (Ribat dergisi)

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler