Nasırları hor görmeyin... - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.KADININ DÜNYASI.::. > Güzellik ve Bakım

Güzellik ve Bakım Güzelik ve Bakım İle İlgili Her Konuyu Burada Bulabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 20 March 2008, 16:03   Mesaj No:1

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Nasırları hor görmeyin...

Nasırları hor görmeyin...

Nasırları hor görmeyin...
Şairin dediği gibi, nasır insanı bazen süründürür! Ayakkabı giyemezsisiniz, giyseniz ayakta duramazsınız, yürüseniz topallarsanız… Uzun lafın kısası, tadınız tuzunuz kaçar ! Oysa bütün mesele genellikle ayak serçe parmağında oluşan küçücük bir nasırdır. Bu bir hastalık değildir. Mikrobik, virütik veya bakteriyel herhangi bir nedeni yoktur, bulaşıcı değildir. Hatta tam tersine cildin iyi niyetli bir tepkisidir. Derimiz fazla sürtünmeye maruz kalınca kendini korumak için kalınlaşır ve nasırlaşır. Nasırlar, yüzümüzde çoğalması için binbir çareye başvurduğumuz “kollajen”in artmasıyla oluşur. Bu şekilde cildimiz bize derdini anlatmaya çalışır.

Geçenlerde bir yakınıma, ortopediste giderken eşlik etmiştim. Yürümekte güçlük çekiyordu, ayakları, bacakları ve tüm sırtı ağrıyordu. Onu muayene eden doktor, ayak tabanlarında nasırlaşan yerleri gösterip, tam da oralarda çökme olduğunu söyledi. Özel bir tabanlık yaptırmasını önerdi. Tabanlıkları aldığımızda, nasırlaşan yerlere karşılık gelen yükseltiler olduğunu gördük. Aradan bir süre geçtikten sonra yürüyüşü düzeldi, ağrıları geçti. Ben merak ettim, nasırlarını sordum. Onların da geçtiğini söyledi…

Nasırlar en fazla el ve ayaklardaki kemik çıkıntıları üzerinde gelişir. Bunlar genellikle sert nasırlardır. Bir de ayak parmakları arasında görülen, beyaz- yumuşak nasırlar vardır. Bunlar devamlı soyulur. Çoğu zaman mantar hastalığı ile karıştırılır.

Öte yandan bazı meslekler, vücudun değişik bölgelerinde nasırlaşmaya yol açabilir. Örneğin; Haltercilerin avuçlarının içinde, gitar çalanların sol el parmaklarında, kemancıların boynunda, temizlikçilerin dizlerinde nasır oluşur.

Hafif nasırların tedavisi için, eczanelerde satılan plasterler kullanılabilir. Sorun ayaklardaysa, sıcak suyun içinde biraz dinlendirilir. Böylece nasırın üstündeki kalın tabaka yumuşar ve kabarır. Bunları hafifçe kazıdıktan sonra, plaster yapıştırılır. İki gün sonra çıkarılır ve beyazlaşan deri temizlenir. Bu uygulamaya nasır tamamen geçinceye kadar devam edilir. Nasırların pedikür veya manikürle alınması konusunda ihtiyatlı olmak gerekir. Her şeyden önce aletler iyi sterilize edilmelidir. Yoksa yağmurdan kaçarken doluya tutulabilirsiniz. Ben her zaman kendi manikür takımınızı kullandırmanızı öneririm. Bazı nasırların cerrahi yöntemlerle, kriyoterapi veya lazerle yok edilmesi gerekli olabilir.

Tabii en önemlisi, ayaklarınızın rahatını önemsemenizdir. Yumuşak ayakkabıları tercih etmek, dikiş, toka yerlerine dikkat etmek, dar yüzlü modellerden (bu sene çok moda olsa da) sakınmak gerekir. Yüksek topuklu ayakkabılar da ayak parmaklarının sıkışmasına neden olur. Mesleğiniz ne olursa olsun, nasırlar, kendinize gerektiği kadar şefkat göstermediğinizin belirtisidir. Bu sizin lehinize bir uyarıdır!

Tüm organlarınız, derinizin her noktası çok değerlidir. Özen göstermek için sorun çıkmasını beklemenize ne gerek var?

Dr. Yasemin Fatih AMATO

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Yeni Sayfa 1

www.papatyam.org Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Papatyam Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

Instagram         

Papatyam alemdarhost.com sunucularında barındırılmaktadır.