leyla ile mecnun - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.DİNİ KONULAR.::. > Dini Sohbetler

Dini Sohbetler Bütün Merak Ettikleriniz, Öğrenmek İstediğiniz Tüm Konuları ve Sohbetleri Bu Bölümde Bulabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 03 April 2007, 23:40   Mesaj No:1

gafur

Papatyam Aktif Üyesi
Durumu:gafur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 1011
Üyelik T.: 09 November 2006
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart leyla ile mecnun

leyla ile mecnun

mecnun bir kabile reisinin dualar ve adaklarla dünyaya gelmiş olan kays adlı oğludur okulda bir başka kabile resinin kızı olan leyla ile tanışır bu iki genç birbirilerine aşık olurlar okulda başlayıp gittikçe alevlenen bu macerayı leylanın annesi öğrenir kızının bu durumuna kızan annesi kızına çıkışır ve bir daha okula göndermez kays okulda leylayı göremeyince üzüntüden çılgına döner başını alıp çöllere gider ve mecnun diye anılmaya başlar mecnunun babası oğlunu bu durumdan kurtarmak için leylayı istersede mecnun deli çılgın oldu diye leylayı vermezler leyla evden kaçar mecnunu çölde bulur halbuki o çölde ahular ceylanlar ve kuşlarla arkadaşlık etmektedir ve mecazi aşktan ilahi aşka yükselmiştir bu sebeple leylayı tanımaz babası iyileşmesi için mecnunu kabeye götürür duaların kabul olduğu bu yerde mecnun kendisindeki aşkını arttırması için allahu tealaya dua eder

ya rab belayı aşk ile kıl aşina beni
bir dem belayı aşkdan etme cüda beni

duası neticesi aşkı dahada çoğalır ve bütün vaktini çöllerde geçirir diğer tarafta ise leylada aşk ızdırabı içindedir bir zaman sonra leylayı ailesi ibni selam isminde zengin ve itibarlı birine ancak leyla kendisini bir perinin sevdiğini ve eğer kendisine dokunursa ikisininde mahvolacağını söyleyerek ibn i selamı vuslatından uzak tutmayı başarır mecnun çölde leylanın evlendiğini arkadaşı zeyd den işitince çok üzülür leylaya acı bir sitem mektubu gönderir leylada durumunu bir mektupla anlatır kendisini anlamadığından dolayı oda sitem eder bir müddet sonra mecnunun ahı tutarak ibn i selam ölür leylada baba evine döner bir çok tereddütten sonra her şeyi göze alarak mecnunu çölde aramaya başlar fakat mecnun dünyadan elini eteğini çekmiş ilahi aşk yüzünden leylanın maddi varlığını unutmuştur leyla çölde mecnunu bulduğu halde mecnun onu tanımaz leyla onun erdiğini anlarsada yinede onsuz yaşayamaz hastalanıp yataklara düşer ve kısa zaman sonra ölür mecnun leylanın ölüm haberini öğrenir gelir mezarını kucaklar ağlayıp inler

ya rab mana cism ü can gerekmez
canansuz cihan gerekmez

der kabri kucaklayarak ölür

bir müddet sonra mecnunu sadık arkadaşı zeyd rüyasında cennet bahçelerinde birbiriyle buluşmuş iki mesut sevgili görür

bunlar kimdir diye sorunca derlerki bunlar mecnun ile onun vefalı sevgilisi leyladır aşk yoluna girip temiz öldükleri aşklarını dünya hevesleriyle kirletmedikleri için burada buluştular
Alt 03 April 2007, 23:44   Mesaj No:2

mavera

Guest
Durumu:
Papatyam No :
Arkadaşları:
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:
Takdir Et:

Abi kastın mı var hayatına? Bu dünya çölünde bulamazsın aşk-ı İlaihye gidecek bir yol arkadaşı.
Alt 04 April 2007, 18:56   Mesaj No:3

gafur

Papatyam Aktif Üyesi
Durumu:gafur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 1011
Üyelik T.: 09 November 2006
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

bulamasamda umudumu hiç kaybetmeyecem olur ya

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler