Kabul Olan Hac - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.DİNİ KONULAR.::. > Dini Sohbetler

Dini Sohbetler Bütün Merak Ettikleriniz, Öğrenmek İstediğiniz Tüm Konuları ve Sohbetleri Bu Bölümde Bulabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 26 March 2007, 11:35   Mesaj No:1

REHA

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:REHA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 553
Üyelik T.: 07 October 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kabul Olan Hac

Kabul Olan Hac

Abdullah bin Mübarek bir sene hacca gitmişti. Hacdan sonra rüyada, meleklerin gökten indiklerini gördü, Meleklerden biri diğerine sordu:
-Bu sene kaç kişi hacca geldi?
-Altıyüzbin kişi.
-Kaç kişinin haccı kabul edildi''
-Hiçbirinin haccı kabul edilmedi. Abdullah bin Mübarek hazretleri bu cevabı işitince çok sıkıldı. Çok üzüldü.
-Çok zor iş. Altıyüzbin kul, ihtiyaç ve yalvarma ile dünyanın her tarafından hacca geldiler. Çöller ve diğer zor şartlarda bütün sıkıntılara katlandılar.
Bütün yaptıkları boşa gitti. Hiçbirinin haccı kabul edilmedi, dedim. Sonra melek:
Şam'da Ali bin Muvaffak adında birisi vardı. O, hacca gelmedi. Ama, haccı kabul edildi. Altıyüzbin hacıyı o'na bağışladılar. Hepsinin haccı kabul edildi, dedi.
Uyanınca, arkadaşlarımdan ayrıldım. Şam kafilesine katıldım. Şam'a gittim, Ali bin Muvaffakın evini araştırıp, buldum. Kapıyı çaldım. Bir kimse kapıya çıktı, ismini sordum;
-Ali bin Muvaffak, ya sizin ki?
-Abdullah bin Mübarek ismini vermemle, feryad edip kendisinden geçti. Kendine gelince gördüğüm rüyayı kendisine anlattım.
-Haccının kabul edildiğini ve kendi haccı ile beraber altıyuzbin kişinin de haclarının kabul edildiğini bildirerek, bana nasıl bir hayırlı amel işlediğini anlat, dedim.
-Ben ayakkabı tamircisiydim. Otuz seneden beri hacca gitme arzusundaydım. Bu işimden otuz senedir üçyuz dirhem (1440gr.) gümüş birktirdim. Bu sene hacca gidecektim. Hanımım hamileydi. Komşunun evinden burnuna yemek kokusu geldi. Hanımım komşudan yemek istememi söyledi. Komşuya gidip, hanımımın arzusunu söyledim. Komşum ağlayarak: "Ey Ali bin Muvaffak, bizim yemeğimiz size helal değildir. Çünkü üç gündür çocuklarım bir şey yememişIerdir. Bütün Şam şehrinde bir iş bulamadım. Kimse bana iş vermedi. Ölü bir hayvan gördüm, zaruret miktarınca ondan bir parça kesip, getirdim. Ondan çocuklara yemek pişiriyorum. Size helal olmaz."dedi. Bunu duyunca içime bir acı düştü,"Niçin Ka'beye gideyim. Benim haccım buradadır." dedim. Hac azığım olan üçyüz dirhemi komşuma verdim." Bunu al ve çoluk çocuğuna nafaka yap. Benim haccım da bu olsun " dedim.
Abdullah bin Mübarek ; Allahü teâlâ doğru rû'yâ gösterdi, dedi.

BİRDE HASTAHANE KÖŞELERİNDE
[/size]
Alt 26 March 2007, 15:53   Mesaj No:2

serife

Papatyam Kıdemli Üyesi
Durumu:serife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 804
Üyelik T.: 27 March 2006
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Kabul Olan Hac

ALLAH CÜMLEMİZE NASİP ETSİN

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)