Burçlara göre dini tutum - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ATIŞ SERBEST.::. > Genel Astroloji-Fal Dünyası

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 10 March 2008, 13:09   Mesaj No:1

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Burçlara göre dini tutum

Burçlara göre dini tutum

Burçlara göre dini tutum
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Halil Apaydın, burçlarla dini tutum arasında ilişki olabileceğini ortaya koydu.

Apaydın, 19 Mayıs Üniversitesi'nde çeşitli burçlardaki 315 üniversite öğrencisi arasında yaptığı bilimsel çalışmada, oğlak burcunda yer alan deneklerin dini tutum ve davranışlarının diğer burçlara göre daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Var olan gezegenlerin dünyadaki canlılar üzerinde bir etkisinin olup olmadığının yıllardır varsayıldığını ifade eden Apaydın, "Ay, medcezir olayı ile dünyanın belirli döneminde fiziki etkide bulunuyor. Yıllardır yine gezegenlerin hareketleri ile insanların kişilikleri ve mizaçları arasında bir ilişki olabilirliği göz önünde bulunduruluyor" dedi.

İnsanların dini tutumlarının da bundan etkilenebileceğini düşünerek bir araştırma yapmaya karar verdiğini söyleyen Apaydın, "Burçlarda yapılan araştırmalarda iki yöne dikkat çekilir. Biri doğum tarihi, diğeri doğduğu saatten hareketle yükselen burç. Araştırmada temel olarak, 31 maddeden oluşan bir dini tutum envanteri kullanıldı. Sonuçta; dini tutum, davranışlar ve burçlar arasında bir ilişki olduğunu ortaya koydum" diye konuştu.

Apaydın, yaptığı çalışmalardaki sonuçları ise şöyle açıkladı:
"Aslan burcunda yer alan deneklerin, başak ve kova burcunda yer alan deneklere göre dini tutumları daha yüksek görünüyor. Yine balık burcunda yer alan deneklerin başak burcundan; terazi, akrep, yay ve oğlak burcunda yer alanların ise, kova burcundan daha yüksek gözüküyor. Namaz ibadetini yerine getirme durumlarına baktığımız zaman ise, ikizler burcunda yer alan deneklerin genel olarak oğlak ve balık burcuna göre daha düşük olduğu ortaya çıktı. Yine yengeç burcunda yer alan deneklerin dini tutumları, oğlak ve balık burcuna göre daha düşük. Başak burcunda yer alanların ise; yay, oğlak ve balık burcuna göre daha düşük"

Dini tutum düzeyi en yüksek burcun oğlak burcu olduğuna işaret eden Apaydın, bunu balık burcunun takip ettiğini ifade etti. Yaptığı çalışmada dini tutum düzeyleri en düşük burcun başak ve yengeç burcu olduğunu kaydeden Apaydın, "Davranış ile dini tutum arasında paralellik olduğu bir gerçek. Genellikle dini tutumları yüksek olan burçların davranışları da bu yönde oluyor. Yaptığımız çalışmada, aslında dine olumsuz bakan yok. Bazıları daha sıcak bakıyor. Temelde zaten dini tutumları var. Olumluluk düzeylerinde farklılıklar var" şeklinde konuştu.

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler