Hz. Musa ile Hz. Hizir - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.DİNİ KONULAR.::. > Hadis ve Ayetler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 26 May 2006, 23:48   Mesaj No:1

abd

papatyam Acemi Üyesi
Durumu:abd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 548
Üyelik T.: 26 September 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hz. Musa ile Hz. Hizir

Hz. Musa ile Hz. Hizir

65- Derken, Katimizdan kendisine bir rahmet verdigimiz ve tarafimizdan kendisine bir ilim ögrettigimiz kullarimizdan bir kulu buldular.

66- Musa ona dedi ki: "Dogru yol (rüsd) olarak sana ögretilenden bana ögretmen icin sana tabi olabilir miyim?"

67- Dedi ki: "Gercekten sen, benimle birlikte olma sabrini göstermeye güc yetiremezsin."

68-(Böyleyken) "Özünü kavramaya kusatici olamadigin seye nasil sabredebilirsin?"

69- (Musa "InsaAllah, beni sabreden (biri olarak) bulacaksin. Hicbir iste sana karsi gelmeyecegim" dedi.

70- Dedi ki: "Eger bana uyacak olursan, hicbir sey hakkinda bana soru sorma, ben sana ögütle-anlatip söz edinceye kadar."

71- Böylece ikisi yola koyuldu. Nitekim bir gemiye binince, o bunu (gemiyi) deliverdi. (Musa) Dedi ki: "Icindekilerini batirmak icin mi onu deldin? Andolsun, sen sasirtici bir is yaptin."

72- Dedi ki: "Gercekten benimle birlikte olma sabrini göstermeye kesinlikle güc yetiremeyecegini ben sana söylemedim mi?" (Musa "Beni, unuttugumdan dolayi sorgulama ve bu isimden dolayi bana zorluk cikarma" dedi.

74- Böylece ikisi (yine) yola koyuldular. Nitekim bir cocukla karsilastilar, o hemen tutup onu öldürüverdi. (Musa) Dedi ki: "Bir cana karsilik olmaksizin, tertemiz bir cani mi öldürdün? Andolsun, sen kötü bir is yaptin."

75-76- Dedi ki: "Gercekte benimle birlikte olma sabrini göstermeye kesinlikle güç yetiremeyecegini ben sana söylemedim mi?"(Musa "Bundan sonra sana birsey soracak olursam, artik benimle arkadaslik etme. Benden yana bir özre ulasmis olursun" dedi.

77- (Yine) Böylece ikisi yola koyuldu. Nihayet bir kasabaya gelip yemek istediler, fakat (kasaba halki) onlari konuklamaktan kacindi. Onda (kasabada) yikilmaya yüz tutmus bir duvar buldular, hemen onu insa etti. (Musa) Dedi ki: "Eger isteseydin gercekten buna karsilik bir ücret alabilirdin."

78- Dedi ki: "Iste bu, benimle senin aranda ayrilma (zamani)miz. Sana, üzerinde sabir göstermeye güç yetiremeyecegin bir yorumu haber verecegim.

79- "Gemi, denizde calisan yoksullarindi, onu kusurlu yapmak istedim, (cünkü) ilerilerinde, her gemiyi zorbalikla ele geciren bir kral vardi."

80- "Cocuga gelince, onun anne ve babasi mü'min kimselerdi. Bundan dolayi, onun kendilerine azginlik ve inkar zorunu kullanmasindan endise edip-korktuk."
Alt 27 May 2006, 10:24   Mesaj No:2

pamukKALE

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:pamukKALE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 882
Üyelik T.: 23 May 2006
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart :)

ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK abd

SABIR ÇOK ÖNEMLİ ÇOK DEĞERLİ HERKES İÇİN BUNU İŞLEYEN GÜZEL BİR YAZI PAYLAŞMIŞSIN TEŞEKKÜRLER

YALNIZLIK ALLAHA MAHSUSTUR
HER CANLI BİR DOST ARAR
TAŞIN KALBİ YOK AMA
ONU DA YOSUNLAR SARAR

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler