Mucize Aşk.. - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ÖYKÜLER & HİKAYELER.::. > Deneme & Düz Yazılar

Deneme & Düz Yazılar Bu Bölümde Türk ve Dünya Edebiyatından Deneme ve Düz Yazılara Yer Verebilir, Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 17 May 2006, 11:52   Mesaj No:1

beliz

Papatyam Paylaşımcı Üyesi
Durumu:beliz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 792
Üyelik T.: 24 March 2006
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Mucize Aşk..

Mucize Aşk..

Aslında aşkın kendisi mucizedir . Aşk insanı kanatlandırır garip saçma olağandışı şeyler yaptırır genelde hatalıdır ama yinede çok güzeldir.
Tarih boyunca aşk kalbe yönelik bir olay olmuştur.Aslında kalp insanın en büyük kasıdır. Tüm görevide kanemip pompalamak ve kanı temizlemektir. Başkaca bir görevide yoktur. herhangi bir kasın duygu yüklenebilmesi nasıl olanaksızsa aslında kalbinkide öyledir ama nedense bu kalbe kalmıştır. Bundan dolayıda kalp çok önemli bir organ olmuştur. Gerçi son zamanlarda aşkı temsil eden o üçgenciğin kalp değil kadın kalçası olduğu öne sürülmekte isede hangisinin doğru olduğu muallaktır. İnanmayan gazete arşivlerinden araştırıp bulabilir.
Aslında bu satırların yazarının bununla ilgisi yoktur sadece değişik bir başlangıç yada girizgah yapmak için böyle bir başlangıç seçmiştir. Kalp mi kalçamı olduğu konusunda herhangi bir fikri olmadığı gibi fikri olsada onun yazılacağı yerin burasının olmadığının bilincindedir. Zaten kendi konusuda aşkın bir mucize olduğu ve yaşanan mucize aşktır. Kalp kalça böbrek dalak tıp konusu olup şu anki ilgisi dahilinde değildir....
Aşk müziklerde şarkılarda şiielerde romanlarda kısaca edebi ve sanatsal her yerde yüceltilmesine karşın gerçek hayatta alabildiğine aşağılanmaktadır. En basiti ' sersem aşık ' deyimidir. Ne hikmetse Aşk şarkılarımızın günümüz temsilcilerinden Sezen Aksu şarkılarında aşkı aşırı yüceltsede ' aşk için ölmeli aşk o zaman aşk ...' gibisinden döktürsede ve kişileri bu şarkılarla yüreğinden dağlasada ya gerçek hayatta bulamadığından bunları yazmakta yada dalga geçmektedir. Bol bo levlenmekte ve kime aşık olduğunu bir türlü belli etmemektedir. Ama şarkılarındaki aşk insanın içine işlemektedir. İşte bu satırların yazarının kafası buralarda karışmakta hangisinin doğru olduğunu bir türlü anlayamamaktadır.
Makber şarkısını bilmeyen yoktur. bilmeyenler için yazalım
Her yer karanlık pür-nûr o mevkî
Magrip mi yoksa makber mi yâ Râb
Yâ habgâh-ı dilber mi yâ Râb
Rüyâ değil bu ayniyle vakî

Kabri çiçekten bir türbe olmuş
Dönmüş o türbe bir haclegâhe
Bir haclegâhe dönmüşse türben
Aç koynunu aç maşukânım ben
İnsanı alıp götüren bu muhteşem şiirin yazarı malumunu Abdulhak Hamit tir. Bunu Ölek karısı Fatma için Mezarı başında yazmıştır. Sanırsınız ki bu şiiri okuyup intihar edecek İntihar etmese bile bir daha kendine gelemiyecek öylesine içten öylesine yürek paralayan büyük bir aşk ve kaybedilmiş bir aşkın arkasından yazılan bir şiir... Sonra bir bakıyorsunuz bu büyük aşkı Fatma nın kırkı çıkmadan İngiliz dilber Nelly'e aşık olup evlenip İngiltereye gider. Peki ya bu şiir sonradan olan şarkı ( Hamiyet Yüceses harika söyler ) Oda gerçekten mucize aşkı yaşayan gerçek aşıklara bir rehber...
Edebiyat sevdiğini asla geç kalmadan söyle yazılarıyla doludur. Naçizane bende bunlara bir iki katkı yapmış hatta katkıdan öteye kendimi inandırmışımdır. Ama gerçek hayat ta nedense ' aşık olduğunu söylediğin an kaybedersin ' vede ' kaçan kovalanır' mantığı hakimdir. Mantığın hakim olmasını bırakın bu iğrenç ikili hepte halı çıkmaktadır. Nedenini ben bulamadım ama kötü bir gelenek olduğunu sanıyorum. İşin garibi cahil cühalada değil en eğitimli kişilerde de bu salak sendrom hakimdir. Neden kaybedilir neden kaçan kovalanır bilinmez. kaçan hırsız kovalayan polisse mantıklıdırama gerçekten iki kişilik olan aşkta iki kişi birbirine aşıksa neden biri birini kovalar ? Nedne aşık olanlardan birisi söyleyince kaybeder belli değildir. Sadece nankör dünyanın ortaya koyduğu bir olgudur. Ve yurdumuzda sıkça herkesimde görülmekte ve bu salak gelenek yaşatılmaya çalışılmaktadır.
Her nekadar tarih boyunca günümüzde vede gelcekte kız kısmının evet mi hayır mı belki mi olmaz mı olur mu gibi temel sözcükler dahil ne dediği pek anlaşılmazsada aşk konusunda geneldekatı olantaraf bu taraftır. Erkekler ise serde erkeklik uğruna cart curt ötesi genelde etmezler. Aşık erkek aşıktır bu kadar basittir. Aşık kızın ne olduğu ise kendisi dahil kimse tarafından betimlenemez çünkü hepsini döyleyerek enteresan bir durum yaratır erkek genelde ne dedi bu diye düşünür durur... Aşkın insanı durgunlaştırmasıda iştebu durumdaki erkeğin kumru kuşu gibi kızın ne dediğin anlamak için verdiği çabadan kaynaklanan bir durumdur.
Aşıklardan birisi bu aşktan bktığında yada krtulmak istediğinde enteresan bir sözcük ortaya çıkar ' arkadaş kalalım ' bu saçma öneriyi gerçekten aşık olmayanlar sersemce kabul ederken gerçek aşıklar reddeder ve o zaman da mucize aşk doğar ve kendi çevresinde efsane olur. Arkadaş kalalım kadar saçma ve mantıksız bir sözcük olamaz zaten bunu başaran da tarih yazmamıştır. evliler eşlerine sevgililer sevgililerine baksın eş sevgili olmadanönce neydiler ? Arkadaştılar Arkadaşlık olmadan normaldekarıkoca sevgili olunmaz erkek erkeğe kadın kadın veya karşı cinslerde aşksız ilişkilerde ise önce arkadaş sonra dost olunur. Arkadaşlık ilişkinin başıdır. Aşk sonu Yahu sondan başa dönmek olur mu? Nasıl olacak ? SEvdiceğini bir başkasının yanında görmeye yürek dayanır mı? Bu durumda en mantıklı hareket normalde ne arkadaşlık ne birşeydir. Kendi hüzünlü dünyana çekilmek en iyisidir. İki seçenek vardır önünde ya unutup yeni bir hayat yada içinde yaşatıp kendi mucize aşkını kurmak işte sorun budur . Mucize aşklar az çıkar ama tarih boyu yaşar....

Alıntı
Alt 17 May 2006, 11:54   Mesaj No:2

cerenimo

Papatyam Paylaşımcı Üyesi
Durumu:cerenimo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 834
Üyelik T.: 11 April 2006
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Standart Mucize Aşk..

sevdim seni
aşkımdan sanki asırlar geçmiş gibi
sanki senden kopamayacak kadar bağlıyım sana
beni öyle düğümledinki kendine
beni öyle sardınki bedenine
asırlar boyu içinde bir yerde konaklayacağım
sevdim seni
sevgimden bir zerre eksiltmeden
bu aşka ihanet etmeden
bu sevgiye bir söz bir göz değdirmeden sevdim
sana şimdi öyle hasretimki
öyle seviyorumki seni bilemezsin
sevdim seni
seneler aratsada sevgiyi
azrail her saniye çalsada kapımı
gönül yorulsada
sevda bahçemde aşk gülllerim solsada sevdim seni
bu dünya başıma yıkılsada sevdim
sevdim seni
halada seviyorum
halada yakıyorum bu ateşi
sönen közleri görmeyen gözleri yakıyorum yeniden
sevgilere sevgilere bağladım ümitlerimi
aşklara haykırdım yıllara ah çektim
sevdim seni
bozmadan bu yemini
hiç bıkmadan hiç usanmadan
birgün döner deyipte ağlarken bile sevdim
geceleri bir hayale kapılıpta düşersen gönlüme
bende seni oraya hapsettim hapsedeceğim
bir daha çıkmamak üzere
Alt 17 May 2006, 12:55   Mesaj No:3

Mekansiz

Guest
Durumu:
Papatyam No :
Arkadaşları:
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:
Takdir Et:
Standart Mucize Aşk..

Bir elin avucuydu istediğim.
Nelerdi bir avuç benim için,
Yürek dolusu sendin.
Sıcaklığı sevgini anlatırdı.
Elimi sıktığında, güven verendi
Avuçların…
Zamanlar saklıydı içinde.
Ömrümün çizgisiydi
Bırakmadığın , her saniye
Tuttuğun ellerim .
Nefes aldığım sürece,
Mucizeler yaratırdı
Avuçların…
Dört yapraklı yoncayı
Bulmuş olurdum,ellerinde.
Yoncanın gizem dolu
Sevgilerinden ,tek dileğim;
Saçlarımı okşasın ellerin,
Bırakıp gitmesin beni,
Yüreğimi saran
Avuçların…
Alt 17 May 2006, 14:34   Mesaj No:4

mevlutgunes

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:mevlutgunes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 164
Üyelik T.: 01 March 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Standart Mucize Aşk..

Sevgi

İnsan sevmeye dursun,
O güne kadar yaşananlar yalan.
Duygular ,dokunmalar, bakışlar
Artık yenibir dünya için

Gözler görmez başkasını
Duygular bir noktaya saplanmış,
Kör olur kalp hissetmez
Ta ki o ana kadar...

Abdullah Kuş

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)