Ramazan Yaklaşırken.... - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.DİNİ KONULAR.::. > Dini Sohbetler

Dini Sohbetler Bütün Merak Ettikleriniz, Öğrenmek İstediğiniz Tüm Konuları ve Sohbetleri Bu Bölümde Bulabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 21 September 2006, 22:15   Mesaj No:1

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ramazan Yaklaşırken....

Ramazan Yaklaşırken....

Iste bu Ramazani unutulmaz yapmak icin 8 pratik ipucu!

-Dua
Oncelikle Allah’a bu Ramazan’i simdiye kadar yasadiginiz en unutulmaz Ramazan yapmasi icin dua edib. Her seyin anahtari O’nun elinde olduguna gore..

-Zihninizi ve herseyi sakinlestirin. .
Tv, internet, radyo, cep telefonu, iPod, mp3 calar… ne varsa gunun tamaminda olmasa bile en azindan 15-20 dk. kapatin. Sakin bir yer bulun, gozlerinizi kapatin ve Rabbinizle irtibat kurun.. En basta akliniz luzumlu-luzumsuz bir cok seyle dolu gibi gorunecektir. Fakat siz onu su 3 seyi dusunmeye zorlayin:

Allah
hayattaki gayeniz
hayatinizi gerektigi gibi yasayabiliyor musunuz?
Bunu her gun yapmayi deneyin. Veya en azindan haftada 3-4 gun yapmayi deneyin.

-Buyuk Muslumanlari ogrenin
Daha once okumus, ogrenmis olsaniz bile Hayatu’s Sahabeyi bu sene bir daha okuyun. Her gun bir sahabenin hayatini okuyun, dinleyin. Kisa ve oz de olsa, bu baska muslumanlarin ne kadar zorluklar karsisinda imanlarini koruduklarini ogrenmenin muhtesem bir yolu. Mutlaka denenmesi gereken bir yol!

-Kur’ânla irtibat kurun
Kur’ân Rabbimizin bizimle konusmasi. Ruhun kemale ermesinde cok onemli bir adim. Bu Ramazan, Kur’ân’a yeni bir yolla sarilin. Duzenli olarak Kur’ân okuyorsaniz, bu sefer uzun zamandir okumadiginiz bir sureyi deneyebilirsiniz. Duzenli olarak okumuyorsaniz, gunde sadece 2 dk. okuyabilirsiniz. Her gun oylesine actiginiz bir sayfadan itibaren 2 dk. okumayi deneyin!

Ayni zamanda, bir Kur’ân gunlugu tutup, o gun okudugunuz Kur’ân ile alakali hislerinizi fikirlerinizi yazabilirsiniz. .

-Baskalarini ihmal etmeyin
Aileden uzak olursa olsun, cocuklariyla/ esiyle problemleri olan insanlara bu Ramazan hususi bir gayretle daha fazla yardimci olmaya calisin. Bunun karsiliginda alacaginiz manevi lezzete fazlasiyla deger!

-Aclari doyurun
Mideniz daha Ramazanda bayram yaparken, o dilenciye bir iki kurus daha verebilirsiniz, yemek mutfaklarinda/ cadirlarinda gonullu calisabilirsiniz, eve/ise giderken bir iki eve yiyecek bi seyler birakabilirsiniz. . Ayni zamanda son felaketlerdeki insanlari da unutmayin.. Yardim edecek bir yer bulmak cok kolay..

-Hayat boyu yapageldiginiz bir yanlisi bitirin!
Sizi rahatsiz eden hareketleriniz neler, bi dusunun. Sonra en kotusunu bulun. Tembellik? Gurur? Hor gorme? Cimrilik? Sabirsizlik? Ne olursa olsun, bu Ramazani onun icin bir son yapin. Her gun o kotu huyunuzun aksini gerektiren seyler yapin. Allah’in izniyle, bir sure sonra ne buyuk bir degisIklik yaptiginizi sasirarak farkedeceksiniz!

-Kadir gecelerini kullanin!
Ramazan’in son on gecesine bosuna Kadir gecesi denmemistir. Bu hususi zamanlari icten, ihlasli, kalbî duâlarla, kendinizi gozden gecirerek ve ciddi dusuncelerle gecirebilirsiniz. .
Alt 21 September 2006, 22:30   Mesaj No:2

PESTEMAL

Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

[size=24px]RAMAZAN GELİYOR HAZIRLANIN.....[/size]

MEDET YA GAVS HİMMET !

[size=18px]Ey mülkün mâliki olan Allahım! Sen mülkü dilediğine verirsin, mülkü dilediğinden çeker alırsın. Dilediğini azîz kılarsın, dilediğini zelîl kılarsın. Hayır senin elindedir. Muhakkak sen herşeye kadirsin. Ey dünyâ ve âhiretin Rahmanı! Sen onu dilediğine verirsin, dilediğine vermezsin. Beni, senden başkasının acımasından müstağnî kılacak bir rahmet ile bana rahmet eyle."

"Ey Rabbim! Helâl kıldıklarını bana kâfi kılarak haram kıldıklarından beni muhafaza et, beni fazlınla Senden başkalarından müstağni kıl!"
[/size]
Alt 22 September 2006, 08:46   Mesaj No:3

Papatyam

Papatyam Site Yöneticisi
Durumu:Papatyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 1546
Üyelik T.: 11 March 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:

Güzel paylaşımın için teşekkürler şahika..[size=18px][/size]
Alt 22 September 2006, 12:00   Mesaj No:4

pamukKALE

Durumu:pamukKALE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 882
Üyelik T.: 23 May 2006
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Standart :)

ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK ŞAHİKA !!!

GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BU PAYLAŞIMIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER

...

RAMAZANI KARŞILAMAK

Aziz mü'minler!

Rahman ve Rahîm olan yüce Allah'ın bizlere sayısız nimetlerinden biri de Pazartesi günü idrak edeceğimiz Ramazan Ayıdır. Ramazan ayı hakla batılın, hidayetle sapıklığın, iyilikle kötülüğün birbirinden ayırt edildiği aydır. O'nun hakkında Rasül-i Ekrem (s.a.v.) şöyle buyururlar: "Oruç da, Kur'an da kıyamet gününde mü'mine şefaat edecektir. Oruç diyecek ki: Rabbim ben oruçluyu gündüzleri yemekten, içmekten ve tabii zevklerden alıkoydum; beni hakkında şefaatçi kıl! Kur'an da şöyle diyecek: Rabbim ben Kur'an okuyan kulunu geceleri uyku ve istirahatından alıkoydum; ona şefaat etmeme izin ver! Bunun üzerine oruçla Kur'an'ın bu niyazları kabul edilerek şefaat edeceklerdir."[1]

Muhterem Mü'minler!

Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden, hastalıklardan temizlenebileceğimiz bir aydır. Biz bu ayda yemek, içmek gibi tabii ve meşru arzularımızla mücadele ederiz ki günah ve yasak zevklerimizi terketme iradesini kazanabilelim. Ramazan ayı insanî duygularımızın kuvvetleneceği, hislerimizin inceleceği, şuurumuzun derinleşeceği bir terbiye ayıdır.
Peygamber Efendimiz bir hutbesinde şöyle buyurmuşlardır: "Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ay sizi gölgesi altına almıştır. Bir ay ki, içinde bin aydan daha hayırlı olan bir gece, Kadir gecesi vardır. Bir ay ki Allah, gündüz orucunu farz, gece ibadetini teravihi sünnet kılmıştır. Bu ayda bir iyilik yapan, başka zamanlarda bir farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır. Bu ayda bir farzı yerine getiren kimse de başka aylarda yetmiş farz eda etmiş gibi olur."

Ramazan sabır ayıdır, sabrın mükafatı ise cennettir. Ramazan eşitlik ayıdır, mü'minin rızkının çoğalacağı bir aydır. Kim bu ayda bir oruçluya iftar verirse, bu davranışı günahlarının affedilmesine, kendisinin cehennemden kurtulmasına vesile olabilir. Aynı zamanda iftar verilenin sevabı da onun payından eksilmemek şartıyla kendisine verilir,

Ashab-ı Kiram:
"Ya Resülallah, hepimiz oruçluya iftar verecek şey bulamayız, dediler."
Resül-i Ekrem:

"Allah bu sevabı, oruçluyu, bir tadımlık süt, bir hurma tanesi veya bir yudum su île iftar ettirene de verir." dedi. Ve devamla şöyle buyurdu:
"Kim bir oruçluyu doyurursa, Allah ona kıyamet gününde benim kevserimden öyle bir şerbet içirir ki cennete girinceye kadar susamaz. Ramazan ayı, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ateşten, kurtulma ayıdır. Kim o ayda çalıştırdığı kişilere kolaylık sağlarsa Allah o kimseyi de affeder ve ateşten korur."[2]

(ALINTI)

YALNIZLIK ALLAHA MAHSUSTUR
HER CANLI BİR DOST ARAR
TAŞIN KALBİ YOK AMA
ONU DA YOSUNLAR SARAR
Alt 22 September 2006, 12:07   Mesaj No:5

mevlutgunes

Durumu:mevlutgunes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 164
Üyelik T.: 01 March 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:

Oruç tutulan Ramazan ayı, sadece kutsal bir görev anlamına gelmekle kalmayıp, güçlü bir öğretidir ve İslam dininin dünyaya armağanıdır. Ramazan, Müslümanlar'ın yanısıra bütün insanlığa, acı ve yoksulluk çekenlere yardım etmemiz konusundaki yükümlülüğümüzü hatırlatır. Ramazan, daha iyi ve daha insanca bir dünya oluşturmamız için bize bir arada çalışmamız gerektiğini hatırlatır. Bütün inançların saygı gördüğü, ayrı inanç ve etnik kökenlerden gelen insanların birarada uyum içinde yaşayabildiği, farklılıklarımızdan güç ve neşe bulabildiğimiz bir dünyanın ortaya çıkmasını umuyoruz ve bunun için dua ediyoruz. Ortadoğu'da ve dünyanın diğer yerlerinde barışın hakim olacağı, insanların şiddetin gölgesinden kurtularak çocukları için daha iyi bir yaşam oluşturabileceği yeni bir ayın gelmesi için dua ediyoruz.''

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)