Lütfen Tüm Bayanlar Okusun (Meme Kanseri) - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.KADININ DÜNYASI.::. > Bayanlara Özel (Erkeklerin Girmesi Yasaktır :-))

Bayanlara Özel (Erkeklerin Girmesi Yasaktır :-)) Bu Alan Bayanlarımıza Özel Bir Alandır ve Erkeklerin Girmesi Kesinlikle Yasaktır :-)

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 06 February 2006, 09:24   Mesaj No:1

Papatyam

Papatyam Site Yöneticisi
Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:Papatyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 1546
Üyelik T.: 11 March 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Lütfen Tüm Bayanlar Okusun (Meme Kanseri)

Lütfen Tüm Bayanlar Okusun (Meme Kanseri)

[size=18px]Lütfen Hayatınızdaki Tüm Kadınlara Gönderiniz.[/size]

Anneler, kızlar, kız kardeşler, hala ve teyzeler, arkadaşlar vs.

Kasım ayında, nadir rastlanan bir çeşit meme kanseri bulundu. Bir bayanın gögsünde bir isilik gelişti. Doktoru mamagrofisi temiz olduğu için antibiyotikle enfeksiyonu tedavi etti. İki kontrolden sonra isilik kötüye gitmeye başladı.

Doktoru bir mamografi daha istedi. Bu sefer bir kitle görünüyordu. Biyopside hızlı büyüyen habis ur bulundu. Büyümesini geri çekmek amacıyla kemo terapi başladı, sonra mastectomy yapıldı, kemo terapi tamamlandı ve radyasyon tedavisi yapıldı.

Şiddetli tedavinin yaklaşık dokuz ayından sonra bayan temiz bir sağlık listesi verdi. Yaşamının bir yılının her günü onunla doldu. Sonra kanser karaciğer bölgesine geri döndü. Dört tedavi aldı ve kaliteli bir hayat istediğine karar verdi, kemo terapinin daha sonradan ortaya çıkan etkisini yaşamak istemiyordu. Beş büyük ayı vardı ve son gününü en ince ayrıntısına kadar planladı.

Morfine ihtiyaç duyduğu birkaç günden sonra öldü.

Her yerdeki kadınlara dağıtılsın diye bu mesajı bıraktı : Kadınlar, lütfen normal olmayan herhangi bir şey karşısında dikkatli olun ve mümkün olduğu kadar çabuk yardım almak içinde kararlı ve inatçı olun..

[size=18px]PAGET Hastalığı :[/size]

Bu nadir tipte bir meme kanseri ve memenin dış çeperinde, meme ucunda ve haresinde isilik gibi görünüyor, daha sonra dış kenarı kabuklu bir yara haline geliyor.

Meme kanserinden hiç şüphe duymadım ama kanserdi. Meme ucum bana hiç değişik gelmiyordu fakat isilik beni rahatsız etti, bu nedenle doktora gittim.

Ara sıra kaşındı ve ağrıdı fakat bunların dışında beni rahatsız etmedi. Sadece çirkin ve sıkıntı vericiydi, doktorum ve dermatolog tarafından daha önce deri yangısı için verilen bütün kremlerle temizlenemedi.

Biraz endişeli görünüyorlardı fakat kanser olabileceği konusunda beni uyarmadılar. Şimdi, dışarıdaki pek çok kadının meme ucundaki yada çevresindeki bir isiliğin yada yaranın kanser olabileceğini bildiğini sanmıyorum. (Benimki meme haresinde tek bir kırmızı sivilce olarak başladı.)

Meme ucunun Paget hastalığında problemin en büyüğü semptomların zararsız görünmesi. Çoğunlukla deri iltihabı veya enfeksiyonu olduğunu düşündürüyor, en önemli talihsizlik ortaya çıkartma ve bakımında gecikme.

[size=18px]Semptomlar neler?[/size]

- Meme ucunda kaşıntıya ve yanmaya neden olan sürekli kırmızılık, akıntı ve kabuk bağlaması. (Benim durumumda, ben fark edene kadar çok fazla kaşıntı ve akıntı yoktu, fakat bir tarafta dış kenarda kabuk vardı.)

- Meme ucunda iyileşmeyecek bir yara. ( Benimki meme haresi üzerinde idi.)

- Genellikle sadece bir meme ucu etkileniyor.

[size=18px]Nasıl teşhis edilir?[/size]

Doktorunuz fiziksel olarak muayene etmeli ve iki memenin de mamografisini acil olarak çektirmenizi istemeli.

Kırmızılık, akıntı ve kabuk deri iltihaplanmasına çok benziyorsa bile, eğer yara tek memenizde ise doktorunuz kanserden şüphelenmeli. Neler olduğundan emin olmak için doktorunuz yaradan biyopsi almalı.

Bu mesaj ciddiye alınmalı ve mümkün olduğu kadar çok sayıda akrabanız ve arkadaşlarınıza geçilmeli ki birinin hayatını koruyabilmeli.

Benim meme kanserim, büyük dozlarda kemoterapi aldıktan, 28 kez radyasyon tedavisi olduktan ve Tamaxofin aldıktan sonra yayıldı ve kemiklerimi sardı. Eğer başlangıçta meme kanseri teşhisi konulsaydı belki yayılmayacaktı...

TÜM OKUYUCULARA :

Bu o kadar üzücü ki, kadınlar Paget Hastalığının farkında değiller. Biz diğerlerini bu mail ile hastalığın ve potansiyel tehlikesinin farkına vardırabiliriz, her yerdeki kadınlara yardım edebiliriz.

Lütfen, eğer yapabilirseniz, bir dakika alır bu mesajı olabildiği kadar çok insana göndermek, özellikle akraba ve arkadaşlarınıza.

Sadece bir dakika alır , sonucunda bir hayat kurtarır.

Netten Alıntıdır
Alt 25 February 2006, 17:04   Mesaj No:2

SoN_NoKTa

Papatyam Üyesi
Durumu:SoN_NoKTa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 738
Üyelik T.: 17 February 2006
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:

Biliyorum bu kısım bana yasak ama ne bilim işte böyle bi başlığı görünce elimdeki bir yazıyı paylaşmak istedim. umarım kızmamışsınızdır. belki daha önce okudunuz ama ben yinede okumadığınızı farzedip yollamak istiyorum

Orta yaşlı ve düzgün giyimli bir adam sessizce kafeye girerek köşedeki masaya oturur. Garsona sipariş vermek için beklerken yan masadaki gençlerin kendisine bakarak gülüştüklerini farkeder. Belli ki yakasına taktığı küçük pembe kurdele şeklindeki Rozetine gülmektedirler. Bu alaylı bakışları görmezden gelen adam, yan masadakilerin bu ısrarlı sırıtmalarına dayanamayarak elini lacivert ceketinin yakasındaki rozete götürerek, "bu mu?" diye bakışanlara sorar. Yan masadakiler yüksek sesle gülerek, "küçük güzel pembe kurdeleniz lacivert ceketinize pek de yakışmış!" diyerek sırıtmaya devam ederler. Orta yaşlı adam bu sözü söyleyen delikanlıya dönerek, "lütfen masama buyrun bunu tartışalım" der. Biraz önce tüm sevimsizliğiyle sırıtan delikanli sebebini anlamadığı bir utanma ve sıkıntı hissine kapılsa da gelip masaya oturur. Adam anlaşılır ve yumuşak bir sesle,

"Bu rozet tüm dünyada, içinde olduğumuz ayda, kadınların arasında meme kanseri bilincini yaygınlaştırmayı ifade ediyor. Ben bu rozeti annemin adına takıyorum" der. Bu açıklama karşında başkalaşan delikanlı,

"Çok üzüldüm, anneniz meme kanserinden mi öldü" diye sorar.

"Hayır" diye cevap verir orta yaşlı adam ve devam eder :

"Annem sağ. Küçük bir çocukken kendimi yalnız hissettiğim korkulu anlarımda her zaman başımı saklayabileceği ve huzur bulacağım yumuşak bir yuvadır annemin memeleri. Annemin sağlığı için dua ediyorum".

"Hımmm" diye kekeler delikanlı.

"Bu rozeti karım için takıyorum" diye devam eder orta yaşlı adam.

"Karınız da herhalde iyi" diye sorar dilekanlı.

"Evet, evet" der adam

"Karım benim için aşk ve sevgi kaynağı olmuştur her zaman. 23 yıl önce sevgili kızımızı beslemiştir memesiyle. Karımın sağlığı için Allah'a şükrediyorum."

"Sanırım kızınızın sağlığı için de takıyorsunuz?"

"Hayır. Kızımı bir ay önce meme kanseri nedeniyle kaybettik. Yaşının çok genç olduğunu düşünerek ihmal etmiş memesinde farkettiği kitleyi. Bu nedenle geç kaldık".

Genç delikanlı, yüzündeki utangaç ve üzüntülü bir ifadeyle,

"Çok üzgünüm efendim. Özür dilerim" der...

Orta yaşlı adam :

"Kızımın anısına öğünerek takıyorum bu küçük pembe kurdeleyi. Bu sayede çevremdekileri de aydılatabiliyorum. Şimdi evine git, karınla, kızınla, annenle konuş" deyip cebinden çıkardığı küçük pembe kurdele rozetini uzatırken, delikanlı öne eğilir ve

"Yardım edebilir misiniz?" diye mahçup mahçup sorar...

"Bir mumun, diğer mumu yakarak aydınlatmasıyla kaybedeceği hiçbir şey yoktur..."

Tüm aydınlıklar kadınların olsun...

Tüm melekler sizinle olsun!.
Alt 25 February 2006, 19:25   Mesaj No:3

erce169

Papatyam Aktif Üyesi
Durumu:erce169 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 325
Üyelik T.: 21 April 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:

Selamlar arkadaşlar o kısım yasak bu kısım yasak olmaz bilgiler paylaşıldıkça güzeldir derim . bence yasaktır kelimesi espiri olarak yazılmıştır . biz baylarında ailesi yokmu bizler okuyalımki eşlerimize ve kızlarımız öğrensin,ve ayrıca benim için türkçe olan herşeyi okurum ve gerektiğinde eklerim bayanlarda yararlansın diye . bazı konularda yazmak iiçin çekinmem ve ölçülü olarak yazmaya çalışırım.
Alt 27 February 2006, 00:35   Mesaj No:4

SoN_NoKTa

Papatyam Üyesi
Durumu:SoN_NoKTa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 738
Üyelik T.: 17 February 2006
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:

şaka olsun die dedim ) başlıktan dolayı yani :Pp yinede saol konuyla ilgili çok güzel bi yazı umarım okur ve sevdıklerınızle paylaşırsınız!.

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)