Eden Bulur... - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.DİNİ KONULAR.::. > Dini Hikayeler

Dini Hikayeler Dinimizle İlgili Bütün Hikayeler Bu Bölümde Yer Verebilir ve Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 14 October 2010, 11:31   Mesaj No:1

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Eden Bulur...

Eden Bulur...

Halife Harun Reşit’in bir bahçesi varmış.O bahçesinde de çok sevdiği bir de gül fidanı…Bir gün bahçıvanına şöyle demiş:”Bu fidana gözün gibi bak!Güzel bir gül tomurcuklanıp da açıldığında bana haber ver.”Bahçıvan geceleri bile gider kontrol edermiş,bakışlarından bile sakınır , üzerine titrermiş.Geceleri rüyalarına girdiği bile olurmuş,O da sevmeye başlamış fidanı.Tomurcuklar çıkmaya başlamış.Hele bir tanesi varmış ki; diğerlerinden çok daha güzelmiş.O güzelim tomurcuk,açmış ve insanın bakmaya kıyamayacağı kadar güzel bir gül oluvermiş.Bahçıvanın kalbi pır pır atmaya başlamış.İçi içine sığmaz olmuş.Hemen gidip halifeye haber vermeliyim diye düşünürken…Eyvah!Kuşun birisi o gülün üzerine konup,başlamaz mı yapraklarını gagalamaya!Yerinden ok gibi fırlamış ama nafile,mahvolmuş o nadide çiçek.Nasıl haber versin halifeye, nasıl izah etsin?Yalan söylemiyorum ya demiş, bahçıvan, gider anlatırım durumu olduğu gibi.Varmış H.R.in huzuruna, anlatmış durumu gözyaşları içinde.Halife büyük bir olgunluk içinde dinlemiş ve tek bir cümle sarf etmiş:”EDEN BULUR” Ayrılmış huzurdan bahçıvan, aradan zaman geçmiş.Bir gün görmüş ki, o kuş bir yılanın ağzında can vermiş aynı bahçenin içinde.Allah’ım Sen ne büyüksün , demiş ve soluğu halifenin yanında almış.Durumu anlatmış.Halifenin dudaklarında yine aynı cümle:”EDEN BULUR” Aradan bir süre daha geçmiş, bahçıvan bahçede yürüken o yılan ayağına dolanmaz mı?Kendisini sokacağından korkan bahçıvan, yılanın kafasını bedeninden ayırıvermiş elindeki kürekle.Gene halifenin yanına koşmuş;anlatmış durumu ve gene aynı cevabı almış:”EDEN BULUR” Eyvah , demiş bahçıvan, edip de bulma sırası bana geldi.Gerçekten de öyle olmuş,bahçıvan kendisinden beklenmeyecek kötü bir iş yapmış.Halife de onu cezaya çarptırmış.Çarptırılmış çarptırılmasına ama gel gelelim bizim bahçıvan durmaz yerinde.Zıplar durur, bas bas da bağırırmış.Bir tek şeyi istermiş ısrarla, halifeyle acilen görüşmek.Ne dedilerse olmamış ve sonunda çıkarmışlar halifenin huzuruna “sana haksız bir ceza verildiğini mi düşünüyorsun?”demiş halife,”Hayır”, demiş bahçıvan, “benim derdim o değil, ben bu cezayı hak ettim, ancak bana ceza verdiğiniz için ettiğini bulma sırası size gelecek, sizin başınıza bir şey gelmesini istemem.Halife düşünür ve adamı affeder.

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)