NERĞİS... - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ÖYKÜLER & HİKAYELER.::. > Öyküler & Hikayeler

Öyküler & Hikayeler Bu Bölümde Türk ve Dünya Edebiyatından Öykülere, Hikayelere Yer Verebilir, Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 04 May 2006, 11:01   Mesaj No:1

cerenimo

Papatyam Paylaşımcı Üyesi
Durumu:cerenimo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 834
Üyelik T.: 11 April 2006
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart NERĞİS...

NERĞİS...

Neyi arıyorsan sen O’sun” der Mevlana…

Zulmün peşindeysen zalimsin, aşkı arıyorsan aşık…

Elinden tuttuğumuz her sevgili, bizi sü*rükleyip, kendi iç dünyamızın derinliklerinde bir keşif gezisine çıkarır.

Her ilişki, benliğimizde bir kazıdır aslın*da, her sevda ruhumuzun bir başka yüzü…

Her aşkta kendimizi ararız; o yüzden bulduklarımız, benzerlerimizdir.

Resimlerini yanyana koyun sevdiklerini*zin ve dikkatle bakın yüzlerine, onların suretlerinden kendi yüzünüz bakacaktır size…

Aşk denilen kaleydoskobun buzlucamına gözünüzü dayadığınızda, binbir camın rengarenk ışıklar saçarak döndüğünü ve her seferinde bambaşka şekiller ördüğü*nü görürsünüz. Her camda, farklı bir ren*giniz vardır; her şekilde sizden bir parça…

Aşklarınız hülasanızdır.

Sevdiğiniz her adam, beğendiğiniz her kadın, farklı ruh hallerinizi ele verir; arada bir çevirdiniz mi kaleydoskobu, cam par*çalar yer değiştirip yeni şekiller alır; hepsi siz…

Sevgilinizin gözlerindeki dolunay, sizde*ki ışığın yansımasıdır aslında; dilindeki si*zin ilhamınız, tenindeki sizin ısınız…

Yoksa hâlâ bir sevdiceğiniz, o henüz kendinizi bulamadığınızdandır…

* * *

Aşk, narsizmdir.

Kendimiziz her aşkta arayıp durduğu*muz, peşinde olduğumuz…

Bir omza sığınmanın şefkatinde de, bir göğsü dişlemenin şehvetinde de kendimize açılan kapılar var.

Sevda, çevrildikçe içimizin farklı ışıkları*nı yakan eğlenceli bir kaleydoskop gibi başımızı döndürüyor.

Ve biz, hep baharı takip ederek dünyayı gezen bir gezgin gibi içimizdeki eski baharları arıyoruz.

* * *

Narcissus’u bilirsiniz:

Öyle heybetli ve güzelmiş ki, bakmaya doyamazmış kendine… Gün boyu ayna karşısına geçip kara gözlerini, incecik burnunu, dar kalçalarını, kıvırcık saçlarını seyredermiş hayran hayran… Bir gün ır*mak kenarında gezinirken, sudaki yansımasına ilişmiş gözü… uzanıp, iyice bak*mak istemiş. Tam gördüğünde kendini, dengesini kaybedip düşüvermiş ırmağa, kapılıp gitmiş suya…

Yeryüzünün en güzel insanının öldüğü*nü duyan Tanrı, unutulmaması için O’nu her bahar açan güzel kokulu bir çiçeğe dönüştürmüş.

Narcissus, nergis olmuş.

* * *

Kıssadan hisse, benden size tavsiye, ta*ze bir nergis verin bugün sevgilinize…

Sonra da, nerede baharsa mevsim, ro*tasını oraya çevirip içindeki eski baharla*ra koşan bir gezgin gibi “Bahar getirdim sana” deyin, baharın elinizde olduğunu unutmadan…

Gözlerinizdeki ırmağa baktığınızda kendinizi göreceksiniz; dikkat edin de hayran olup düşmeyin!

Düşüp bahar kokulu bir çiçeğe dönüşmeyin…

Bu paylaşımı dinlemek için tıkla..

Yazar : Can DÜNDAR
Alt 04 May 2006, 12:47   Mesaj No:2

Mekansiz

Guest
Durumu:
Papatyam No :
Arkadaşları:
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:
Takdir Et:
Standart NERĞİS...

Güzeldi..
Yaşadığımız her şey güzeldi ..İlk tanışmamızı hatırlıyorumda . Keşfetmediğimiz bir dünyayı keşfetmeye başlıyorduk yavaş yavaş. Aşkı keşfediyorduk .Yüzünü ilk gördüğüm anı hatırlıyorum .Kocaman lacivert bir koltukta oturuyordun. Üzerinde lacivet bir badi vardı. Yüzündeki ilk gülümsemeyi gördüğümde 'Allahım ne kadar güzel gülüyor ' diyordum.
Güzeldi..
Sonra kaçamak kelimelerle biraz utangaç biraz sıkılgan birbirimize karşı hissettiklerimizi anlatmaya çalışıyorduk. Ve tarih 2 Haziranı gösterdiğinde bütün duygularımız açığa çıkmış birer yanardağ gibi patlamıştık.
Güzeldi ...
Ve sonra ilk yolculuğum .O Otobüsten ilk indiğimde karşımda gördüğüm kızı ömrüm boyunca unutamayacağımı anlamıştım.karşımda mavi bluzu keten pantolonu ve elinde küçük poşetiyle beni gördüğünde gülümseyen yüzün hala gözlerimin önünde. İlk kez bana 'Hoşgeldin'diyordun. Yürümeye başlamıştık. Otogardan çıktığımızda elini tutabilmek için kendimle ne kadar savaştığımı ve elini tuttuğum anda duyduğum mutluluğu ve ilk kez öptüğünde ayaklarımın nasıl yerden kesildiğini anlatmaya uygun kelimelerin şu yeryüzünde hala var olmadığını biliyorum ...
Güzeldi..
Bana ilk fotoğraf göndermeni hatırlıyormusun ? Ben o fotoğrafları bir an önce alabilmek için kaç kere kargoyu aradığımı bilemiyorum. Ve adamlar benden sıkılmış ilk senin bana gönderdiğin paketi bırakmışlardı.. İçinden çıkan pusula yepyeni ve mutlu bir hayatın başlangıcındaki ilk adımları simgeliyordu adeta ..
Güzeldi..

İlk geldiğimde seninle birlikte ilk yemeğimi yemiştim seninle . Hatırlıyormusun salatanın üzerindeki yağa makine yağı demiştim :O yemeğin tadı ayrı güzeldi.Gözlerine bakarak yemek yemek ayrı güzel. O bugüne kadar yediğim en lezzetli yemeklerdendi.
Güzeldi..

Lunaparka gitmiştik Çarpışan arabaya binmiştik. Bir sen kullanmıştın bir ben ..İki küçük çocuk ve babaları vardı yanlarında Birde iki genç ..Genç dediğime bakma bize göre gençlerdi.. Araba diğer arabalara çarptıkça sarsılıyorduk ama kahkalar atıyorduk mutluluktan .. Eğleniyorduk açıkçası .
Güzeldi...

O yolculuğun dönüşü başlı başına bir efsane bir destandı. Parkta oturmuştuk akşamın saat 8 inde ..Babandan utana sıkıla izin istemiştin Birbirimizi bir saniye bile fazla görebilmek için harcadığımız çaba görülmeye değerdi. otobüsün hareket etmesine saniyeler kala sanki sözleşmişiz gibi ön kapıda buluşmamız babanın orda olduğuna aldırmadan yeni kavuşan çiftler gibi öpüşmemiz mükemmeldi.. Yanyanaydık ama hasrettik..
Güzeldi...
İstanbula döndüğümde Seni böylesine sevebilmek ve sevildiğimi bilmek güzeldi..

Sonra zamanla aielenle tanışmaya başlamıştım.. Halan . Sevgi halam .. Çok muazzam bir insandı. Bize bir anne şefkati ile yaklaşmıştı .Onu ayrı sevmişitm .Tıpkı annem gibi. Sonra Gamzeyle tanışmıştım . Onunla ilk 'Cafedeyiz' de oturmuştuk. Onu konuşurken bastırabilen ilk insan bendim .. Öyle diyordun . Ve en önemlisi Babanla tanışmamdı.. Babamız.. Pazar sabah kahvaltı yapacaktık sahilde . Ama bendeki heyecandan hiç bir şey yiyecek bir durum kalmamıştı.. İnanması çok güçtü ..Terlemekten sırıksıklam olmuştum .. Korku ve heyecan karışımı bir şeyler vardı içimde. Ama yinede cesaret ediyordum sevdiğim kızın babası ile tanışmaya . Evlilik hakkında çok güzel cümleler kuruyordu. Sanki teşvik ediyordu adeta .. İyi bir babaydı.. Babamdı..

Hani hatırlıyormusun bir gece yanımda kalmıştın.. Sabah dışarı çıkıp geri geldiğimde yatağımızda uyuyor numarası yapmıştın.. Seni öperek uyandırmıştım . Ve sende benden seni her zaman bu şekilde uyandırmamı istemiştin . Ben o sabahları öyle özlüyorum ki bir tanem ... Hatırladıkça ağlıyorum .. Ağlaması bile güzel.. Acıların ayrı güzel..

Adanaya gitmiştik .. Dolmuşun içinde rahat konuşamadığımızdan avuçlarımızın içine yazıyorduk sevgimizi .. Sen benim avucumun içine yazıyordun ben senin .. Omuzuna yaslanıp yolculuk ediyordum ilk kez. İçim huzur doluydu ve ben o yolculuğun hep İstanbul olduğunu sayıyordum .. Bizim evimize gidiyorduk . Güzel günlere gidiyorduk..
Güzeldi..

İlk konuşmalarımızda şarkı sözleri yazıyorduk birbirimize hatırlarmısın ? Sana en çok Zeki Müren şarkıları yazmışımdır . Birde İstanbul sokaklarını ..Yazmak için hayal ettiğim bütün danslarımızı hayal ediyorum tek tek şimdi.. Hepsinde bembeyaz bir gelinlik içindeki melek gibiydin.. Hepsi ayrı ayrı ve seninle güzeldi...

Ben seninle sahilde oturup çay içmeyi seviyordum en çok . Son gelişimde çayımızı tekne gezisinde içmişitik. Ellerimiz kenetlenmişti . Sıkı sıkı tutuyordum ellerini. Hiç bırakmayacakmış gibi.. Aklım hep gelecekte hep seninle güzel günlerde.. Tatlı hayaller kuruyor evimizi ölçüp biçiyorduk. Seninle bilet almaya gittiğimizde gösterdiğin halının deseni halen aklımda . Gösterdiğin tarzda mobilyaların kataloglarını biriktiriyorum o günden bu yana ..Belki bir gün dönersin diye biriktirmeye devam ediyorum ..Hayallerimde hala beraber döşüyoruz o evi senin zevklerine göre..

Güzeldi...

Birde güzel çarşı pazar anımız var anlatmadan geçemeyeceğim.. İlk kez alış veriş yapıyorduk seninle ..Hiç unutmuyorum .. Limon kivi ve muz almıştık sadece..oysa ben evimizin ihtiyaçlarını giderdiğimizi hayal ediyordum o gün .. O yolun hepsini elimizde poşetlerle yürümüştük. Biliyormusun limonlar hala bitmedi.. Odama aldım sakladım onları .. Ömrümcede saklayacağım .. Aslında çarşıda ne varsa almak istiyordum ben sana ..Çünkü ellerinle yapılmış yemekleri yemek için can atıyordum . Ellerinden yiyebildiğim bir salata oldu sadece .. Tadı mükemmeldi.. Şimdilerde daha fazla yiyemediğim için ağlıyorum ..

Güzeldi..

Seninle sadece bir kere sinemaya gidebilmiştik.. Organize İşler .. Yılmaz erdoğan filmi.. Çok gülmüştük.. Eğlenmiştik.. O gün ellerinin çok terlediğini fark ettim .. Ne kadarda ıslak mendil kullanıyordun .. Her zaman çantanda bulunurdu bir paket.. Hatta hatırlıyormusun bilet sırasında bir kadınla tartışmıştım .. Çok bozulmuştun bana .. Ama inan bana hakkımın yenmesine işte o kadar tepkiliyim ben ve sıra benimdi.. Ayrıca yanına gelebilmek için gösterdiğim çabayıda içimde tutuyorum hala ..

Güzeldi...

Kokunu içime çekmeye bayılıyordum .. Sanki dünyanın bütün çiçekleri sende kokuyordu..Resimlerdeki parfümler hala biraz kokuyor ..Onlarla uyuyorum geceleri.. Hala kokunu özlüyorum en çok .. rüzgar olup gelesim geliyor yanına gelipte daha çok üzülmekten korkuyorum ... Bana aldığın parfümü sıkmaya kıyamıyorum biliyormusun .. Aldığın kazak halen yıkanmadı.. en son ona dokunmuştun .. Saatse hep kolumda hiç çıkartmıyorum .. Çıkartamıyorum .. Onları sahiplenmek bambaşka güzel..

Geçenlerde izmire gittim senin için.. Sensiz gittim ama hayalin yanımdaydı. Saat kulesine gittim ..oturdum çiftleri seyrettim . Ağladım .. Keşke yanımda olsaydı dedim .. Keşke bu bizim balayımız olsaydı dedim .. Gece kordonda yürüdüm oturdum bir mekana içtim biraz .. Rakıydı her zamanki gibi .. Aslında oturduğum balık restoranıydı ama sen sevmiyorsun balığın kokusunu diye sadece rakı içmekle yetindim .. Gece Kordon dan denize bir gül bıraktım . Şimdilerde Rabbim'e yalvarıp sana ulaştırması için yalvarıyorum ... Sevgimle birlikte ..

Güzeldi..

Okey oynamıştık hatırlıyormusun ? Atılan taşlar elime yarıyordu ama benim gözlerim gözlerine kenetlenmiş gözlerine bakmaktan atılan taşa bile bakmıyordum .. Oyun bitmişti .. Meryem abla falımıza bakmıştı.. Tuttuğum dilek sendin.. Senin güzel bir gelecketi.. Fal isteklerimin olacağını ama beni zorlayacağını söylüyordu.. Yada meryem abla kendince sıkıyordu..

Kaldığım otelin havuzuna girmiştik .. oysa oradaki havuza gitmeyi hiç istemiyordum seninle .. Çünkü seni çok kıskanıyordum o insanlardan .. Zaten fazlada kalamamıştık .. Tuğba gelmişti.. Yine lunaparka gitmiştik.. Gezip eğlenmiştik epeyce..

Güzeldi..

Doğum günün için özel gelmiştim .. O Akşam babanlar çağırmıştı seni.. Ve biz ilk kez o akşam tartışmıştık .. Sinir olmuştum resmen .. Sesimi yükselttiğimde senin suskun ve mağrur duruşun çok etkilemişti beni.. İşte budur demiştim .. Kalmak istiyordun ama emir büyük yerdendi.. Sonra geri gelmiştin meryem ablayla.. Oturup bir türkü barda zıkkımlanmıştık epeyce.. Zaten meryem abla ilk kadehi içtikten sonra bütün bağlarını koparmıştı ..Kendi iç dünyasına geçmişti.. Şimdilerde onu daha iyi anlıyorum.. O gece sarhoş olmuştun .. Kalkıp Ankara misket oynadık .. Çıkışımızda ise seni düz yürüteceğim diye epeyce uğraşmıştım.. O geceyi bir daha yaşayamayacağım belkide .. Ama anılarımda bile olması bambaşka güzel..

Yeni yıla ayrı ayrı girmiştik .. Yıla nasıl girersen öyle devam edermiş ya .. Bak şimdi biz ayrıyız.. Zaten yılbaşından kısa bir zaman sonra geldi ayrılık kararı... Umarım seneye yılbaşına beraber gireriz.. Hatırlıyormusun beni aramıştın o gece .. Bizde eğlenmeye gitmiştik ... Sen babanlarla eğleniyordun .. Bende güya eğlenmeye gitmiştim ama eğlendiğimi pek hatırlamıyorum .. Çünkü aklım sendeydi ve seni düşünüyordum .. Umarım seneye yılbaşına birlikte girebiliriz .. Çünkü sensiz hayatın hiç bir tadı yok biliyormusun .. Sensiz hiç bir şeyin anlamı yok bu yeryüzünde.. Sen herşeysin.. Hayatsın ..

İlk beni yolcu ettiğinde arabanın canımdan sarkmıştın ... Tıpkı askere uğurlar gibi .. ıslıklar çalmıştın .. Babanda eşlik edip sana kornalar çalmıştı.. Bak şimdi ağlamaya başladım yeniden ..Sayfalar dolusu anılarımız varmış meğer .. Ve ben hiç sıkılmadan yazdım bütün bunları .. Daha sayfalar dolusuda var yazacağım .. Bıkmadan uzanmadan .. Umarım bir gün anlarsın seni ne kadar çok sevdiğimi ve sana ulaşmayı ne kadar çok istediğimi.. Seni seviyorum bir tanem seni hemde bu dünyadaki herşeyden çok seviyorum ..

Seni sevmek ayrı güzeldi mavili kız.. seninle bunları ve yazamadıklarımı yaşamak daha da güzeldi.. Anılarım alabildiğine mavi şimdi seninle.... Çünkü seni çok seviyorum ..

( Alıntıdır)
Alt 04 May 2006, 13:01   Mesaj No:3

cerenimo

Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart NERĞİS...

Kırılgan

Kırılgan bir çocuğum ben
Yüreğim cam kırığı
Bütün duygulardan önce
Öğrendim ayrılığı
Saldırgan diyorlar bana
Oysa kırılganım ben
Gözyaşlarım mücevher
Saklıyorum herkesten
Ürküyorlar gözümdeki ateşten
Ürküyorlar dilimdeki zehirden
Ürküyorlar o dur durak bilmeyen
gözükara cesaretimden
Diyorlar: Bir yanı sarp bir uçurum,
Bir yanı çılgın dağ doruğu.
Oysa böyle yapmasam ben
Nasıl korurum içimdeki çocuğu?
Bir yanım çılgın nar ağacı
Bir yanım buz sarayı.

SAĞOL TEŞEKÜR EDERİM...
MEKANSIZ ARKADAŞIM YÜREĞİNE SAĞLIK ÇOK GÜZEL BİR YAZI...
Alt 04 May 2006, 13:17   Mesaj No:4

gebzelim

Durumu:gebzelim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 810
Üyelik T.: 29 March 2006
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Standart TŞK

TÜM PAYLAŞIMLAR İÇİN TŞK.
Alt 04 May 2006, 13:40   Mesaj No:5

cerenimo

Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Re: TŞK

Alıntı:
gebzelim Nickli Üyeden Alıntı
TÜM PAYLAŞIMLAR İÇİN TŞK.
SİZDE SAĞOLUN...

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Yeni Sayfa 1

www.papatyam.org Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Papatyam Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

Instagram         

Papatyam alemdarhost.com sunucularında barındırılmaktadır.