Kuymak (Mıhlama) Tarifi - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.YEMEK TARİFİ.::. > Yemek Tarifleri

Yemek Tarifleri Türk Mutfağının Nadide Yemek Tariflerini Bizlerle Paylaşmak İster Misiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 04 January 2013, 00:47   Mesaj No:1

umut

Papatyam Editörü
Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 1242
Üyelik T.: 19 February 2008
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Kuymak (Mıhlama) Tarifi

Kuymak (Mıhlama) Tarifi

Kuymak (Mıhlama) Tarifi

2 yemek kaşığı mısır unu

Yarım çay bardağı su

2 yemek kaşığı margarin ya da tereyağı

2 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
ve de çıtır çıtır çıtır bir ekmek, tabi ki yemek içinHazırlanışıYağı tavada eritiyoruz üzerine mısır ununu ekleyip hafif kavuruyoruz, suyu ekleyip karıştırın ardından kaşarı ekleyin eriyene kadar hızlıca karıştırın eriyince altını kapatıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Karadeniz yöremizin vazgecilmez lezeti Mıhlama Tarifi
Kuymak ( Mıhlama )

Kara lahana çorbası, sarması derken yine bir yöresel yemek vermek istedim. Biz buralarda kuymak deriz, bazı yörelerde mıhlama diye geçer. Kahvaltı da, öğle veya akşam yemeklerinde ne zaman isterseniz yapıp yiyebilirsiniz. Neden kuymak denmiş: kaymaktan yapıldığı için. Fakat bizim şehir şartlarında kaymak bulmamız biraz zor olduğundan genelde tereyağı ile yaparız. Marketteki kaymaklara da pek güvenmiyorum açıkcası.

Daha sağlıklı olsun diye sıvıyağ ile yapmak isteyenler olursa şimdiden uyarayım hiç denemesinler. Kuymak ya tereyağı veya kaymakla yapın ya da hiç yapmayın. Kuymak yemek isteyen kalorisini göze alacak efendim

Okuldaki küçük mutfağımızdan daha önce bahsetmiştim, hani Nuray hocamız kısır ve turşu kavurması yapmıştı. Yine küçük mutfağımızdayız. Bu sefer kollarını sıvayan Mehmet Zeki hoca oldu.

Bütün malzemelerini getirdi, yapmaya başladı, ben resimlerini çektim ve bütün arkadaşlar afiyetle yedik.

Lafı fazla uzatmadan tarife geçelim :
200gr. tereyağı ( tereyağını Mehmet Zeki hocanın anneciği elleriyle yaptı. Halis muhlis köy tereyağı )
2 su bardağı mısır unu
3 su bardağı su
Yarım kg. telli peynir ya da eritme peynir ya da yayla peyniri (beyaz peynir,lor, ezine gibi peynirleri kullanmayın.)

Telli peynir almışsanız ayırmanıza gerek yok fakat eritme peynir veya yayla peyniri ise Mehmet'in böldüğü gibi bölebilirsiniz.

Tereyağı ve mısır ununu kavurmakla işe başlıyoruz. 10 dk. mısır ununun rengi dönene kadar kavuralım.

Mısır unu bir güzel kavrulduktan sonra 3 su bardağı su ekliyoruz ve bütün malzemelerin fokurdamasını bekliyoruz.

Peynirleri yavaş yavaş eklemeye başlayabiliriz. Bir yandan da karıştıralım ve peynirin kuymağın içinde erimesini bekleyelim.

Peyniride ekledikten sonra kuymağı kısa bir süre kendi haline bırakabiliriz. Tereyağı üste çıkıp kendini gösterdiğinde artık yemeğe hazır hale geldi demektir.

Kuymağı kesinlikle sıcak yemenizi tavsiye ederim. Soğuduktan sonra yada ısıtıp sonra yemek gibi bir gaflette bulunmayın

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler