Unutkanlığı Yenmenin Yolları - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.GENEL SAĞLIK.::. > Sağlık tavsiyeleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 18 September 2014, 10:46   Mesaj No:1

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Unutkanlığı Yenmenin Yolları

Unutkanlığı Yenmenin Yolları

Çağımızın hastalığı olarak ilan edilebilecek bir noktaya gelen unutkanlık 7'den 70'e herkesi vuruyor. Gün içinde yaşanan stres, zihin yorgunluğu, dalgınlık gibi faktörler sonucunda gelişebilen unutkanlık ilerleyen yaşlarda daha riskli bir hal alıyor ve "Bunama" ya da "Alzheimer" olarak karşımıza çıkıyor.

Özellikle yoğun ve stresli bir hayat sürenlerin maruz kaldığı unutkanlık pek çok işi aynı anda gerçekleştirmeye çalışanların başına daha çok geliyor. Hemen hemen herkesin kapıdan çıktıktan sonra "ocağın altını söndürdüm mü, ısıtıcıyı kapattım mı, kapıyı kilitledim mi?" endişesi yaşadığını söyleyebiliriz.

Unutkanlık tiroit hastalıklarında ve B12 vitamin eksikliği yaşayanlarda da görülmektedir. Araştırmalar unutkanlık illetinden kurtulmanın birkaç yolu olduğunu gösterdi.

Bunlardan ilki havuç suyu. Sabah ve akşam taze sıkılmış bir bardak havuç suyu unutkanlığın baş düşmanı. Sabah kahvaltıdan sonra akşam ise yemekleden 2 saat sonra mutlaka bir bardak havuç suyu için.

Duymayan kalmamıştır "Sudoku" yu. Beyni çalıştıran güçlü bir bulmaca. Evinizde mutlaka bir sudoku dergisi bulundurun boş zamanlarınızda yarım saat ayırıp bu eğlenceli bulmaca ile uğraşın.

Klasik müzik dinleyin. Müzik eğitimi alan çocukların IQ'su yaşıtlarına göre 2-3 puan artıyormuş. Yine yapılan araştırmalarda klasik müzik dinleyenlerin diğer müzik türlerini dinleyenlere oranla hafıza testlerinde daha başarılı olduğu gözlenmiş.

Sosyal hayattan kopmayın. İnternet bağımlılığınıza bir dur deyin ve dışarı çıkın. Beyninizi ve ruhunuzu dinlendirin.

Aman bu mu unutkanlığa çözüm demeyin. Bunlar yapılan araştırmalarla gerçekliği kanıtlanmış tavsiyeler.

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler