Ekranların paralı askerleri - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ÖYKÜLER & HİKAYELER.::. > Deneme & Düz Yazılar

Deneme & Düz Yazılar Bu Bölümde Türk ve Dünya Edebiyatından Deneme ve Düz Yazılara Yer Verebilir, Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 15 June 2006, 08:21   Mesaj No:1

REHA

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:REHA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 553
Üyelik T.: 07 October 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ekranların paralı askerleri

Ekranların paralı askerleri

Ekranların paralı askerleri

Kadrolu seyirciler, son günlerde televizyon programlarının asli unsuruna dönüştü. Çoğu varoşlardan özel seçilen insanların bir bölümü yapımcılardan para alarak, bir bölümü de simsarlara para ödeyerek bu programlara katılıyor

Milli felakete dönüşen sabah ve eğlence programları artık sanal gündemimizi belirler hale geldi. Bu programlara katılan 'kadrolu seyirciler' meşhur oldu ve programları ele geçirdi. Ayrı kanallarda sabah programı sunan Seda Sayan ve Lerzan Mutlu'nun kavgasında, iki sunucuyu birbirine düşüren seyirciler, Sayan'ın programında Lerzan'a verip veriştirirken, ertesi gün Mutlu'nun programına katılıp, Seda'ya gözdağı verdi.

Lerzan Mutlu'nun, bu seyircilere kendi programından başka bir yere çıkmaması için program başına biner YTL teklif ettiği ancak kadınların bu parayı beğenmediği bile söylendi. Ekranlarda tartışılan uydurmaca aşklarda da yorum yapmayı kendine görev edinen kadınlar, bu kişilerin özel yaşamlarına dair istihbarat bilgileri de toplamakta da oldukça başarılı. Mesela evlilik yarışmasında evlenmek üzere olan Selma'nın daha önce dansöz olduğunu ve bir bebek kaybettiğini öğrenip, erkek tarafına duyurdular. 'Tahrip gücü yüksek' kadınların gazına gelen Murat Taşdemir ve Banu Alkan, birbirlerine ekran önünde şiddet uyguladı. Seda Sayan ve Ahu Tuğba, evlilik kararı alabilmek için seyircilerden onay bekler oldu.

AYDIN'IN PROGRAM KULİSİ

Sabah saat 08.00. Tebdili kıyafetle, Sefaköy'de ATV programlarının hazırlandığı stüdyonun yanındaki kantindeyiz. İstanbul'un üç ayrı semtinden servislerle toplanan çoğunluğu kadın olan 100 kadar seyirci, program için hazırlık yapıyor. Masalardan birine ilişip, kendimi tanıştırıyorum ve 'kadrolu seyirciler'le ilgili haber yapacağımı söylüyorum. Ekranlarda kavgalarıyla gündem oluşturan seyircilerin ekran arkasındaki bilinmeyenlerini anlatıyorlar.

Ekranlarda sıkça görmeye alıştığımız Ayla Hanım, bir seyirci koordinatörü. Mehmet Ali Erbil, Seda Sayan ve Aydın gibi ünlülerin programına isteğe göre seyirci topluyor. Aydın'ın programına katılmanın tek yolu Ayla Hanım'dan geçiyor. 'Sızmaları' önlemek için gelen herkesin kimliği, program öncesi toplanıyor. Tüm bunlar bende, KST, yani 'Kadrolu Seyirciler Teşkilatı' gibi 'gizli bir örgütlenme' imajı oluşturuyor.

AHU TUĞBA'NIN BELALISI...

Gruplarda bir hiyerarşi de var. Herkes grup başlarından korkuyor. Bir kadın, "Yasak olduğu halde, grup başları seyircilerden programına göre para topluyor. Bunun duyulmasını istemiyorlar" diyor. Bir kadın programlara gelmek için kıyafet ve makyaj malzemesi için harcadığı paradan yakınıyor. Görevlilerin kendilerine, "Renkli ve pırıltılı giyinin, makyaj yapın, takı takın, şıkır şıkır olun" diye uyarıda bulunduğunu söylüyor. Kantin aynı zamanda, bazı akıllı kadınlar için kıyafet ve takı satış merkezine dönüşmüş. Seyircilere gelen bir diğer talep ise Türkiye'nin gündeminde olan konular bilgi sahibi olmaları ve soru sormaları. Mesela, Ahu Tuğba'nın 'belalısı' Meriç Bey'e sorulması daha makbul.

DEŞİFRE OLDUM, KOVULDUM...

Seyircilerle sohbetim, kısa süre sonra, ekip başlarını rahatsız ediyor. Ekip başı kadınlardan biri güvenlik görevlisiyle yanıma gelip, "Burada fotoğraf çekmek yasak" diyor. Güvenlikçilerin nezaretinde, kantinden çıkıyorum. Tam bu sırada bir kadın arkamdan, "Kızım beni de yaz. İşsiz bir sanatçıyım. Belki iş bulurum" diye sesleniyor.

Polemikçiler ve güzel kadınlar revaçta

Televizyon şirketleri programlara seyirci temin etmesi için ajanslarla irtibata geçiyor. Ajanslar, 'seyirci koordinatörü' denilen simsarlardan, hangi program için kaç kişi istediğini bildiriyor. Bu kişiler de varoşlardan, genellikle işsiz ve ekonomik durumu kötü olan insanları toplayıp stüdyolara götürüyor. Genç, güzel ve bakımlı kadınlar ile ilginç tipli, ağzı laf yapan, kavgacı ve polemik yeteneği olan konuklar, zamanla programlarda sivrilip, 'aranan' eleman haline geliyor. 'Kadrolu seyirci' ekipleri, bazen kanaldan kanala, büyük paralarla transfer edilebiliyor.

Kimi para alıyor, kimi veriyor

Televizyon seyircilerinin bir bölümü para alıyor, bir bölümü ise para ödeyerek stüdyoya geliyor. Ajanslar ekip başlarına, seyirci başına genellikle 15 YTL ödüyor. Kanallar, anlaşmalı seyircilere fazladan ücret ödüyor. Ekip başlarının, aldıkları parayla yetinmeyip, seyircilerden, programına göre para aldığı iddia ediliyor. Mesela, Seda Sayan, Lerzan Mutlu ya da Aydın'ın programına katılmak istiyorsanız, ekip başına 3 YTL ödemeniz gerekiyor. Bu para, İbo Show için 10 -15 milyon.

İbo saygılı, Mehmet Ali sulu Beyaz'ın tercihi üniversiteli

Eğlence programlarında, seyircilerin bedensel ve zihinsel kusurları da gülmece malzemesi yapılıyor. Mehmet Ali Erbil, konuklarının kusurlarıyla alay ederek insanları güldürme yöntemini seçenlerin başında geliyor. Erbil, Jess, tikli Hilmi ve obez ikizleri bol bol kullanıyor. İbrahim Tatlıses, 'kadrolu seyircileri'ne çok saygılı. Seyircilerine ve konuklarına özel bir ilgi gösteren İbo'nun programında, genç ve bakımlı kadınlar, özellikle en öne alınıyor ve program boyunca sürekli oynatılıyor.

Beyaz Show ve Okan Bayülgen'in programları için üniversiteli gençler tercih ediliyor. Öğrenciler, bu programlara, dinamik ve elit bir hava katıyor.

Güzel kadınlar en önde: Hoplayın zıplayın, oynayın

Üç genç, 18 yaşındalar. Okulu bırakmışlar, işsizler. Genç ve güzel oldukları için yapımcının stüdyoda özellikle olmasını istediği seyirciler. İbo Show'a da katılıyorlar ve en öndeki yerlerini alıyorlar. Kızlardan biri, "Stüdyo yönetmeni bizi özellikle öne alıyor. Hiç oturmayın, hoplayın, zıplayın diye sürekli uyarıyor" diyor.

Bazı seyirciler, televizyondaki saçma sapan tartışmaların ve sanal aşkların Türkiye gündemine nasıl oturtulduğuna ilişkin önemli ipuçları veriyor:

"Bu programlarda tartışılan bu aşklar tamamen senaryo, düzmece. Biz de inanmıyoruz ama görevimiz ekran başındaki seyirciye inandırmak. Program yöneticileri bu yüzden sık sık 'Soru sorun, tartışma yaratın' diye uyarıyor. Lerzan Mutlu ile Seda Sayan kavgasında hangisinin programındaysak onun yanında yer alıyoruz. Lerzan'a gidip, 'En büyük Lerzan' derken, Seda'ya çıkıp, aynı övgüyü ona yapıyoruz."

Bizleri aksesuar görüyorlar

Elinde tespih, 67'lik bir amca oturuyor kadınların arasında. Emekli taksi şoförü amca, bu ortamın müdavimi. Şikayeti, erkek seyircilerin bilerek pasifize edilmesi. "Hiç bize mikrofon vermiyorlar" diyor. Yanında oturan genç ise 1999'dan beri düzenli olarak programlara katıldığını, bu sayede bir çok yapımcıyla tanışıp dizilerde oynama fırsatı bulduğunu anlatıyor.Bir başkası, "Stüdyonun kapısından içeri adım attıktan sonra hiçbir değerimiz yok. Bizi aksesuar olarak kullanıyorlar" diye yakınıyor.

BİRDE HASTAHANE KÖŞELERİNDE
[/size]
Alt 15 June 2006, 09:30   Mesaj No:2

pamukKALE

Durumu:pamukKALE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 882
Üyelik T.: 23 May 2006
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Standart :)

ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK REHA ABİ

VALLA NE DİYEYİM DÖKTÜRMÜŞSÜN

İNAN BENDE DİYORUM Kİ HAYAT BÖYLE NEREYE KADAR DEVAM EDECEK
BİRİLERİ DUR DİYECEKMİ ACABA BU HENGAMEYE

NEYİ NİYE NASIL YAŞIYORUZ KİM İÇİN ? ? ? :idea:

HANİ DUYARSIZ Bİ MİLLETİZ TAMAM AMA BU KADARDA OLMAZ Kİ

GEÇEN GÜN MAGAZİN BOMBA GİBİ DÜŞTÜ GÜLŞEN EROL KÖSE AŞKI
DÜNDE BİRİ BEN YANLIŞ YAPMIŞIM DEDİ DİĞERİDE ZATEN YENİYDİ EVLİ OLDUĞUNU DUYUNCA BİTTİ. İYİ DE BİRİLERİ SÖYLEYİNCE Mİ EVLİ OLUDĞUNU TEYİT ETTİN. YANİ BİZE ÖRNEK OLACAK İNSANLARIN HAYATI
BÖYLE İSE MÜMKÜNSE GÖRMEYELİM DAHA İYİ HİÇ OLMAZSA YAPTIĞI SANAT İŞİYLE İLGİLENİR ONLARIN SANATIYLA KENDİMİZE YÖN VERİRİZ.

BU MİLLETİ EĞİTMEK İÇİN BU MİLLETE DOĞRU ŞEYLERİ GÖSTERMEK İÇİN NELER YAPARIZ DİYE UĞRAŞMIYORUZ SÜREKLİ O NERDE KİMLE NİYE ORDA NASIL ORDA NE YAPMIŞ NASIL YAPMIŞ KİMİNLE VS VS. SORU DA ÇOK CEVAPDA ÇOK

YENİLERDE MUSTİ NİN Bİ REKLAMI VAR REKLAMDA HERKES Bİ KOMİKLİK MUTLAKA BULMUŞTUR AMAÇ ÇOK GÜZEL EĞİTİM AMAÇLI
TRAFİK KURALLARINA UYMAK KONUSUNDA ŞİMDİ AMACIN HAKKINI YEMEMEK LAZIM. AMA YİNEDE DAHA PROFOSYONEL DÜŞÜNÜLEBİLİR.

KIRMIZIDA GEÇERSEN MUSTİYLE EVLENCEN BAK BAK YA HANİ BAŞKA BİŞEY SÖYLE DİMİ. MUSTİ SEN KİMSİN Kİ KIRMIZI IŞIKTA GEÇMEYE DEĞECEKSİN. İŞTE Bİ MAGAZİNSEL REKLAM DAHA

YALNIZLIK ALLAHA MAHSUSTUR
HER CANLI BİR DOST ARAR
TAŞIN KALBİ YOK AMA
ONU DA YOSUNLAR SARAR
Alt 15 June 2006, 09:42   Mesaj No:3

REHA

Durumu:REHA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 553
Üyelik T.: 07 October 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Re: :)

[quote="pamukKALE"][color=blue][b]ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK REHA ABİ

VALLA NE DİYEYİM DÖKTÜRMÜŞSÜN

İNAN BENDE DİYORUM Kİ HAYAT BÖYLE NEREYE KADAR DEVAM EDECEK
BİRİLERİ DUR DİYECEKMİ ACABA BU HENGAMEYE

NEYİ NİYE NASIL YAŞIYORUZ KİM İÇİN ? ? ? :idea:

HANİ DUYARSIZ Bİ MİLLETİZ TAMAM AMA BU KADARDA OLMAZ Kİ

Biz o programları seyretmezsek onlarda o programları bir daha yapmazlar. Bunu seyreden insanlar çok ama bir rüzgar oluşturup protosta yapma fırsatı yapmalıyız. İnsanları bilgilendirmek lazım. Boş işlrin fayda getirmeyeceğini öğretmeliyiz bir şekilde.

BİRDE HASTAHANE KÖŞELERİNDE
[/size]
Alt 15 June 2006, 09:52   Mesaj No:4

Papatyam

Papatyam Site Yöneticisi
Durumu:Papatyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 1546
Üyelik T.: 11 March 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:

Güzel yazılarınız için teşekkürler arkadaşlar..Televizyonlar artık magazin agırlıklı proğlamlar yayınlıyor..Magazin ana haber bültenlerinde bile geçiyor..Bu gidişe nasıl dur denecek bilmiyorum..
Alt 15 June 2006, 16:52   Mesaj No:5

Papatyam

Papatyam Site Yöneticisi
Durumu:Papatyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 1546
Üyelik T.: 11 March 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:

Canlı yayında Erbil rezaleti

ATV’de canlı yayınlanan ’Ya şundadır, Ya Bunda’ programının sunucusu Mehmet Ali Erbil, dün gece yine bir skandala yol açtı.

Erbil dün geceki programı sırasında yayına sürekli aldığı ve "yevmiyeli elemanlarım" dediği kişilere sahnede komut vererek talim yaptırmaya başladı. Bir ara ’Asker eller havaya’ emrini verdi. Daha sonra birinin arkasına geçip aniden pantolonunu indiriverdi. Ekrana pantolonu indirilen elemanın cinsel organları yansıdı. Neye uğradığını şaşıran eleman, hızla davranıp pantolonunu düzeltti ise de skandal görüntülerin ekrana gelmesine engel olamadı. Erbil kahkahalar arasında ’Aldı mı?’ diyerek görüntünün ekrana yansıyıp yansımadığını sorarken olay programı izleyenlerin tepkisine neden oldu.

TÜRE; HERKES NE HİSSEDERSE BEN DE ÖYLE HİSSETTİM

Mehmet Ali Erbil'in canlı yayınlanan programında şaka yaptığı Hilmi Türe, “Herkes kendini benim yerime koysun. O durumda kim ne hissederse ben de onu hissettim” dedi.

“Şakazede” Türe, dün akşam canlı yayında yaşanan olayla ilgili üzgün olduğunu belirterek, herhangi bir yorumda bulunmak istemediğini kaydetti.

Türe, “şakadan sonra neler hissettiniz?” sorusuna ise “Herkes kendini benim yerime koysun. O durumda kem ne hissederse ben de onu hissettim” dedi.

“ŞAKA'YA TÜRE'NİN MEMLEKETİ KIZILCAHAMAM'DAN TEPKİ

Kızılcahamam Belediye Başkanı Adem Özbekler ise dün akşam programı izlemediğini belirterek, canlı yayında yaşanan olayı kendisini telefonla arayan hemşehrilerinden öğrendiğini kaydetti. Özbekler, programı izleyen çok sayıda Kızılcahamamlının, hemşehrileri Hilmi Türe'ye yapılan “şaka”ya sert tepki gösterdiğini dile getirerek, “Şakanın da bir sınırı var. Her ne kadar Hilmi orada ekmek parası için çalışıyor olsa da böyle bir şaka ile karşı karşıya kalması çok çirkin” dedi.

Hemşehrilerine böyle bir “şaka” yapılmasına ilçe halkı olarak tepkili olduklarını belirten Özbekler, “Bırakın hemşehrimize böylesi bir şaka yapılmasını, kime yapılırsa yapılsın, bunu kabul etmemiz söz konusu değildir” diyerek, duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Sunucu Mehmet Ali Erbil, ATV'de dün akşam canlı yayınlanan “Ya şundadır, ye bundadır” programında, programa sürekli olarak katılanlardan Hilmi Türe'nin pantolonunu aşağı indirerek, “şaka” yapmıştı.

RTÜK ERBİL’İN PROGRAMININ KALDIRILMASINI İSTEDİ

RTÜK Başkan Vekili Abdulvahap Darendeli, Mehmet Ali Erbil’in "Ya Şundadır Ya Bunda" programında, bir kişinin pantolonunu indirerek cinsel organın göstermesine tepki gösterdi. Darendeli, "ATV Genel Yayın Yönetmeni Mutlu İnan’ı aradım ve programın kaldırılmasını istedim" dedi.

RTÜK Başkan Vekili Abdulvahap Darendeli, Mehmet Ali Erbil’in "Ya Şundadır Ya Bunda" programında bir kişinin pantolonunu indirerek çıplak bırakmasına tepki gösterdi ve programın yayından kaldırılmasını istedi.

Edinilen bilgiye göre, "Ya Şundadır Ya Bunda" programında, Erbil’in bir kişinin pantalonunu indirerek cinsel organını göstermesi sonrasında RTÜK’ün telefonları kitlendi.

RTÜK Başkan Vekili Abdulvahap Darendeli ANKA’ya yaptığı açıklamada, pazartesi günü Üst Kurul’un toplanacağını ve programa nasıl bir yaptırım uygulanacağının kararlaştırılacağını söyledi.

Darendeli, "ATV Genel Yayın Yönetmeni Mutlu İnan’ı aradım. Kurtlar Vadisinde olduğu gibi kanalın özdenetimini kullanıp programı kaldırmasını istedim" dedi.

ÖZEL GÜNDEMLE TOPLANACAK

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), sunucu Mehmet Ali Erbil'in canlı yayınlanan, “Ya şundadır ya bunda” programında yaptığı “şakayı” değerlendirmek üzere 12 Haziran Pazartesi günü özel gündemle toplanacak.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, “Söz konusu olayla ilgili olarak Üst Kurul tarafından bugün ilgili yayın kuruluşu nezdinde girişimde bulunulmuş olup, yaşanan talihsiz olaydan dolayı programın yayından kaldırıldığı kanal yöneticileri tarafından ifade edilmiştir” denildi.

Açıklamada, olayın gerçekleştiği programla ilgili değerlendirme raporunun ise Üst Kurulun 12 Haziran Pazartesi günü saat 11.00'de gerçekleştirilecek özel gündemli toplantısında ele alınacağı ifade edildi.

Kaynak: Hürriyet

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Yeni Sayfa 1

www.papatyam.org Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Papatyam Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

Instagram         

Papatyam alemdarhost.com sunucularında barındırılmaktadır.