KARDELEN - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ÖYKÜLER & HİKAYELER.::. > Deneme & Düz Yazılar

Deneme & Düz Yazılar Bu Bölümde Türk ve Dünya Edebiyatından Deneme ve Düz Yazılara Yer Verebilir, Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 29 May 2006, 16:04   Mesaj No:1

cerenimo

Papatyam Paylaşımcı Üyesi
Durumu:cerenimo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 834
Üyelik T.: 11 April 2006
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart KARDELEN

KARDELEN

kardelenden ögrendim :çektiginiz acı sevginizden küçükse ,sevginiz gerçek sevgidir
İnsanlar sevdiklerine çiçek isimleriyle seslenirler.Bazıları sevdigini kardelen çiçegine benzetir .Hep merak ederim ,kardelen çiçegini tanırmı insanlar?ben biraz kardelenden bahsetmet istiyorum .KARDELEN tohumu toprak sıcaklıgında saklanan bir çiçektir .Mevsim kış olup kar düştügünde başlar filizlenip büyümeye .Ve kışın parlak ama soguk yüzünü güneş gösterdimi tek kardelen hisseder güneşin sıcaklıgını ve güneşin en güzel renklerini yansıtır sevgiyle hayata .Kardelene dokunamazsınız onu okşayamazsınız .Çünkü kardelenin özsuyunda onu o sogukta yaşamasını saglayacak antifiriz görevi yapan bir madde vardır.
Hayatta ayakta durmak için kendini kendi içinde saklamış ve sevgiyi buldugu gün dışarı çıkacagı anı bekleyen insan gibi.........
Birgün o insan sevgiyi buldugunda içindeki sevgiyi dışarı çıkarıp yaşayamaz.
Çünkü sakladıgı sevgi ona antifiriz olmuştur artık.Ve siz o sevgiye dokundugunuzda onu yakarsınız ,kurutursunuz.bunu başta anlayamazsınız .o size her gelişinde daha fazla acı çekerek sizden uzaklaşmaya çalışır.
Ve bunu zamanla anladıgınızda sizinde acınız artar.ÇEKTİGİNZ ACI SEVGİNİZDEN KÜÇÜKSE ,SEVGİNİZ GERÇEK SEVGİDİR.
İşte sevgili! ben bu yüzden sana kardelen dedim .Sen acı çekme de solmada ben sevgimi acıma merhem yapmaya hazırım

KARDELENİN ÇOK İLGİNÇ HİKAYESİ
Yıllar evvvel birbirini çok seven iki çiçek varmış.Bunlardan erkek olan ,sevgilisini o kadar çok seviyormuş ki ;baharda açtıklarında diger çiçeklerden onu kıskanıyormuş.Buna dayanamayan erkek çiçek baharda binlerce çiçegin içinde açmak ve kalabalıgıniçinde kaybolmak yerine kışın dondurucu sogogonda açarak canından çok sevdigi sevgilisini daha fazla görmeyi hayal etmiş .Yine bahar gelmiş,bütün çiçekler topragı 7 renge boyamışlar.Erkek çiçek kışın kurdugu hayallerini anlatmış.Dişi çiçek sevgilisinin fikirlerini çok begenmiş, bir daha ki sefere hiçkimsenin açmaya cesaret edemedegi ,kışın dondurucu sogugunda açmak için sözleşmişler.
Bahar bitmiş ,yaz geçmiş,kış gelmiş.
Sevgilisine kavuşma hayali ile yerinde duramayan erkek çiçek ,karın bir yorgan gibi kapladıgı topragı delerek yeryüzüne çıkmış.
Bembeyaz karlar içinde o renkleriyle göz kamaştıran sevgilisini aramış...Ama bulamamış .Ümidini yitiren erkek çiçek bir süre sonra üzüntüsünden boynunu egmiş ve sogugun şiddetine daha fazla dayanamamış ve hayatını kaybetmiş.İşte o günden sonra aşkı için kışın dondurucu soguguna bile aldırmadan karların içinde açan çiçege KARDELEN ve ona sadık kalmayıp aldatan sevgiliye HERCAİ adı verilmiş.
Boynu bükük kardelen çiçeginin hikayesi böyle başlıyor.Bu hikaye insanları çok etkilemiş olacak ki o günden sonra kardelen ve hercai adına şiirler ve şarkılar bestelenmiş.Bilimsel adı GALANTUS olan kardelenin ismi YUNANCA gala

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)