Modern yaşamda diyet hataları - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.KADININ DÜNYASI.::. > Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet Doğru Beslenmenin Kuralları, Diyet İle İlgili Bilmek İstediğiniz Herşeyi Bu Bölümde Bulabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 18 March 2008, 14:55   Mesaj No:1

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Modern yaşamda diyet hataları

Modern yaşamda diyet hataları

Modern yaşamda diyet hataları
Modern şehir yaşantısı içinde diyet yapmanın zor olduğu düşünülür. Bunun temel nedeni, kişinin sosyal yaşantısı ile bağdaşmayan diyetler yapmaya çalışmasıdır. Oysa kişiye özel hazırlanmış olan diyetlerde böyle sorunlar ile karşılaşma riski yok denecek kadar azdır. Fakat kimi zaman beslenme programından daha fazla besin tüketme ihtiyacı hissedip diyeti bozabiliriz. Bu gibi zamanlarda diyetten tamamen vazgeçmek yerine uygun metotlar ile yaptığımız hatanın üstesinden gelmemiz gerekir. İşte modern şehir yaşamında en sık yapılan diyet hataları ve çözümleri…

“Gece çalışırken kendimi tutamadım ve abur cubur yedim…” İşlerin yoğun olduğu dönemlerde eve de iş götürmeniz gerektiği zamanlarda kişi, diyet yaptığını bir anda unutur ve buzdolabına yönelir. Sonuç ise bozulan bir diyet ve gece yarısı alınan fazla kalorilerdir. Bu durumda yapılması gereken ertesi gün hiç bir şey olmamış gibi diyete devam etmek ve dün gece yapılan hatayı ortadan kaldırmak için gerçek anlamda harekete geçmektir. Eğer böyle bir diyet hatası yaptıysanız ertesi gün fazladan yarım saat daha yürümeyi deneyin.

“Kahvaltı yapamıyorum…” Gece atıştırmaları nedeni ile duyulan pişmanlık veya zaman darlığı kahvaltı öğününün atlanmasına neden olabilir. Fakat kahvaltısı olmayan bir diyet zaten diyet değildir. Bu gerçek unutulmamalı vakit dar olsa bile kahvaltıya zaman ayrılmalıdır. Çok acelesi olanların hızlı seçeneklerden yararlanması yerinde olacaktır. Müsliler, kahvaltı gevrekleri, süt veya yoğurt ile karıştırıldığında hem besleyici hem de lezzetli kahvaltılıklardır. Bunların dışında tam buğday ekmeğinden veya tahıllı ekmeklerden yapılan beyaz peynirli sandviçler de sağlıklı seçimlerdir. Sandviç yemeye bile vakit bulamıyorsanız bir kutu süt ve bir porsiyon meyve de ideal bir kahvaltı seçeneği olabilir.

“Dün gece fazla alkol aldım…” Özellikle hafta sonlarında yapılan bir diyet hatasıdır. Bir gece önceden fazla alkol almış olmanızsa öğün atlamanızı veya gün boyunca aç kalmanızı gerektirmez. Ihlamur veya rezene gibi sindirim sistemini rahatlatan bir bitki çayı ve hafif bir kahvaltı ile güne başlamalısınız. Bir gece önceki hatanızı telafi etmek için gün boyu bol bol su için ve hareketlenin.

“Arkadaşlar pizza yemeye çağırdı dayanamadım…” Arkadaşlar kimi zaman diyet sabotajcısı olabilir. Eğer böyle bir duruma düştüyseniz yapmanız gereken akşam yemeğinde hafif seçenekler tercih etmek. 1-2 parça ızgara et, bol salata, ayran ve 1 dilim ekmek ile öğlen yaptığınız hatanın etkilerini silebilirsiniz. Ayrıca pizza yemek hata değildir, bir sonraki sefere kepekli veya sebzeli pizzaları tercih edebilir veya 1-2 dilim ile kendinizi sınırlamayı deneyebilirsiniz.

“Nasıl olsa diyet ürün dedim, 3 paket yedim…” Diyet ürünleri fazlaca tüketmek birçok kişinin yaptığı ortak hatadır. Evet, diyet ürünlerin şeker, yağ ve enerji içeriği normal ürünlere göre kısıtlıdır fakat bu durum onların kalori içermediği anlamına gelmez. Eğer diyet ürün tüketecekseniz bir dahaki sefere tüketim miktarı konusunda daha hassas davranmalısınız. Tüketeceğiniz miktar konusunda şüpheleriniz var ise diyetisyeninize danışabilirsiniz.

“Haftalardır tartılmıyorum…” Böyle bir diyet hatası yapıyorsanız uğraşlarınızın sonuç verip vermediğini nasıl öğrenebilirsiniz? Bu hata, sizin zayıflama psikolojisinden uzaklaştığınızın ve motivasyonunuzun azaldığının bir göstergesidir. Bu durumda mutlaka diyetisyeninizle görüşmelisiniz. Ayrıca zayıflama diyeti yapıyorsanız haftada 1 kez aynı tartıda, tercihen aynı saatte ve diğer koşulları da sağladıktan sonra tartılmanız gerekir.

“Beslenme programınız parmak iziniz gibidir, sadece SİZE özeldir.”

Diyetisyen N.Gizem ŞEBER
Alman Hastanesi

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)