Ben, Kur’an okuyarak insan oldum - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.DİNİ KONULAR.::. > Dini Sohbetler

Dini Sohbetler Bütün Merak Ettikleriniz, Öğrenmek İstediğiniz Tüm Konuları ve Sohbetleri Bu Bölümde Bulabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 25 April 2009, 00:56   Mesaj No:1

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ben, Kur’an okuyarak insan oldum

Ben, Kur’an okuyarak insan oldum

Din adina her seyin yasak oldugu donemde Kur’an-i Kerim’i gizli gizli ogrenmeye basladi. Ders notlarini Ingilizce aldiginda arkadaslari tarafindan ayiplanmazken, Arapca not tutarken yadirgandi. Kendini yangindan cikmis bir neslin cocugu olarak goren yazar Hekimoglu Ismail, Kur’an-i Kerim’i okuyarak insan olmanin serefine eristigini soyluyor.

Kirk yil once yazdigi Minyeli Abdullah romani ile yazarliga ilk adimini atti. Buyuk ilgi uyandiran bu eserinden sonra otuzdan fazla kitabi yayimlandi. Gectigimiz yillarda gecirdigi beyin kanamasi sonucu vucudunun yuzde ellisi felc oldu. Cocuklugunda polisten, jandarmadan, zabitadan kacarak ogrenmeye calistigi Kur’an-i Kerim’i rahatsizligindan sonra rahat okuyamamaya basladi. Simdi cantasinda tasidigi ‘Elifba’yi okuyor. Hekimoglu Ismail ile Kur’an-i Kerim’in insan hayatindaki onemini konustuk.

Bir vesile ile gorustugumuzde rahatsizliginiz dolayisi ile Kur’an-i Kerim’i unuttugunuzu ve yeniden ogreneceginizi soylemistiniz. Bu sureci anlatir misiniz?

Tabii. Ben beyin kanamasi gecirdim. Hastanede cok uzun yattim. Su anda Kur’an-i Kerim’in agirligini elimde tasiyamiyorum. Dolayisiyla elif cuzu aldim, ondan okuyabiliyorum ancak. Fakat tamamen iyilestigimde ‘Kur’an Ogreniyorum’ diye CD’ler cikmis, onlari alacagim. Bastan baslayacagim tecvitli olarak calismaya.

Kur’an-i Kerim’i ilk ne zaman ogrendiniz?

1939’da kendi kendime ogrendim. Bir hanimdan Kur’an-i Kerim dersi alip, okumaya basladik. O donemde durum soyleydi; kosa kosa gidiyorduk o hanimin evine. Saga sola bakiyorduk. Bir, polis var mi; iki, jandarma var mi; uc, zabita var mi? Bunlarin hepsi bizi yakaliyordu. Bunlar yoksa hemen kapiyi acip iceriye daliyorduk. Zaten evler o zaman kerpicten ve tek katliydi. O hanim hocanin ilk sordugu ‘Kimse gordu mu?’ olurdu. ‘Yok’ derdik ‘kimse gormedi, biz kosarak geldik’. Ondan sonra baslardi okutmaya. Cok da acayip, zor bir ogretme metodu vardi.

Tam olarak o donem ogrenemediniz mi?

Hayir ogrenemedim. 1956’da Bediuzzaman Said Nursi Hazretleri, “Kardeslerimiz, eskimez yaziyi ogrensinler.” dedi. Nasil ogrenecegiz? Kendi kendimize. Bir Kur’an alfabesi kitabi vardi. Turkce ve Arapca. Ondan basladik ogrenmeye. Epeyce ogrendim. Bir gun cami imamina gittim. Dedim; “Hocam ben kendi kendime Kuran ogreniyorum.” “Olmaz” dedi. “Ne ogrendin?” dedi. “Tebareke’yi ogrendim, ezberledim.” dedim. “Peki oku bakalim.” dedi. Okumaya basladim, hoca ucmaya basladi. “Hayir, hayir olmaz olmaz, eyvah eyvah” diyor. “Yahu ne oldu? Yok” dedi, “Her harfin hakkini vermek lazim, sen harflerin hakkini vermiyorsun.” Telaffuz bozuklugu varmis. Tabii ben Ingilizce bildigim icin orada anladim. Sonra anladim ki Arapcada da bir telaffuz durumu var. Onu biz yapamiyoruz. Velhasil Bediuzzaman’a gittik. “Biz Kur’an okumasini bilmiyoruz. Ne yapacagiz?” dedik. “Gunahi terk edin, sunneti seniyyeyi ihya edin, namazi vaktinde kilin ve tesbihati birakmayin.” dedi. Ogretmenler, kusu tabiat yaratti, yagmuru tabiat yagdirdi deyip durdular ve boylece bizleri tabiatci yetistirmek istediler. Sonra Tabiat Risalesi’ni okudum ve huzura erdim.

“Biz yangindan cikmis bir nesiliz.” dediniz. O donemde insanlarin Kur’an-i Kerim’le olan baglari nasildi?

Simdi bir hatirami anlatayim bu mesele ile ilgili. Babaeski’deyim. Bir kiralik ev tuttuk. Bir baktim ki sayfa sayfa dagilmis, dosemeye atilmis bir kitap. Ama eskimez yazi. Onu sayfa sayfa topladim. Ev sahibine dedim: ‘Bu nedir?’ ‘Ne bileyim’ dedi. Biz de okuyamiyoruz, boyle parcalandi dagildi. Bir baktim ki Kur’an-i Kerim. O hanima dedim ki, “Bu Kur’an’dir; ben sana ciltli guzel bir Kur’an getireyim, bunu bana ver.” Gittim kitapcidan aldim, ona verdim. Bugunku degeri 500 veya 1.000 lira. Onun Kur’an oldugunu bilmiyorlar. O devirde biz boyleydik. Ben birazcik okudugum icin hic degilse namaz sureleri ezberimde, oradan baktim.

Kur’an-i Kerim’in sizin hayatinizda dokundugu yer nedir?

Efendim beni Kur’an-i Kerim kurtardi, Islamiyet kurtardi. Nasil kurtardi? Mesela arkadaslarin kimi ayyas oldu, kimi kumarbaz oldu, kimi cildirdi, kimi cok fakir dustu. Kur’an-i Kerim’de icki icmek, kumar oynamak haram olarak belirtilmis.. Onlardan uzak kaliyorum. Kahvehaneye gitmiyorum, gazinoya gitmiyorum, bara gitmiyorum. O zaman oturup kitap okuyorum veya camilere vaaz dinlemeye gidiyorum.

Rahatsizliginizdan sonra “Bu kadar kitap yazacagima insanlara Kur’an-i Kerim ogretmeyi tercih ederdim” demistiniz...

Simdi iyilesirsem televizyonda Kur’an-i Kerim ogrenme seti cikiyor, onu alacagim ve eliften baslayip yeniden Kur’an ogrenecegim. IYani iyilesirsem roman yok. Kur’an calisacagim dogrudan. Cunku buyurulmus: “Sizin en hayirliniz Kur’an’i ogrenen ve ogretendir.” Yaslandim; olurken Kur’an ogrenirken oleyim, ahiretime yararli olur.

Su anda Kur’an-i Kerim’i rahat bir sekilde okuyamamak sizi nasil etkiliyor?

Yarama dokundun. Ben Kur’an okuyorum da kendime gore okuyorum. Ben Ingilizce bildigim kadar Arapca bilseydim fevkalade olurdu. Simdi ben oldum gittim ahirete, melek soruyor; Ingilizce biliyorsun Arapca bilmiyorsun. Ne kadar utanirim. Cehennem azabi gibi bana azap verir. Ingilizce bildigim kadar Arapca bilseydim ne guzeldi. Ama ogrenmemisiz, ogrenememisiz, bu imkâni bulamamisiz. Ogrenmek icin eskimez yazi ile bazi yazilar yaziyorum okulda. Yanimdaki arkadas ne oluyor ya dedi. Bu defa Ingilizce yazmaya basladim. Bir sey soylemedi. Kur’an yazisi ile yazarken kizdi, Ingilizce yazarken bir sey soylemedi. O donemler oyleydi.

Bu neslin cocugu olsaydiniz her sey daha mi farkli olurdu?

Tabii, simdi her sey serbest. Arapca ogrenmek, ibadet yapmak serbest. Simdiki genclerin Islam âlimi olmamasina sasiyorum. Ne acayip insanlar. Her seyin imkâni var. Mesela bazi genclere anlatiyorum. Kardesim gramersiz Arapca ogrenin. Al bir tane teyp, oradan dinle, tercume et. Defalarca dinleye dinleye ogrenirsin. Arapcayi ogrendikten sonra gramere gec. Allah gramersiz lisan ogretiyor.

Insanlar neden Kur’an-i Kerim’e sarilmali? Basvurduklarinda orada neyin cevabini bulurlar?

Allah sadece insanlara Kur’an, Peygamber gondermistir. Ben niye Arapcayi, Kur’an okumayi ogrendim? Hayvan olmamak icin. Cunku hayvanlar ibadet etmez, Kur’an okumasini bilmez. Bu acik, insan akliyla bunu buluyor. Organlarimiz var; benim de ayagim var, hayvanin da; benim de midem var, hayvanin da. Okuzun de gozu var, benim de gozum var. Ama okuzun gozu okuyamaz, Allah bana okuyan goz vermis. Okuzun beyni ilim tahsil edemez; ama insan eder. Ahirette bana Ingilizce ogrendin de Arapca ogrenmedin deseler ne diyecegim? Iyilesince hemen Kur’an Ogreniyorum setini alacagim. Melek sordu mu; ‘ben Kur’an ogrenmeye karar vermistim. Basladim, su kadar da okudum’ diyecegim. Allah, rahman ve Rahimdir. Bu kulum Kur’an ogrenmeye baslamis; ama omru yetmemis. Oyleyse affettim der. Aklima yatiyor. Iste butun mesele bu.

Insan omrunun en onemli vazifesi Kur’an’i anlamaktir diyorsunuz.

Insanin vazifesi Islamiyet’i ogrenmek, anlamak, yasamaktir. Islamiyet, Kur’an, hadisler ve insan beyninin toplamidir. Birini cikarinca Islamiyet ayaginin biri kirilir.

Kur’an-i Kerim’i okuyoruz; ama anlayamiyoruz meselesi var bir de...

Elma yiyoruz, armut yiyoruz. Bunlarda ne vitamin var biliyor muyuz? Yedigimiz nedir bilmiyoruz; ama besleniyoruz. Iste Kur’an boyledir. Kur’an’i okuyoruz, biz anlamiyoruz; fakat ruhumuz ondan pay aliyor. Kur’an’i anlamadan da okusak yine cok faydalidir.

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler