*mevlanadan inciler* - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ÖYKÜLER & HİKAYELER.::. > Deneme & Düz Yazılar

Deneme & Düz Yazılar Bu Bölümde Türk ve Dünya Edebiyatından Deneme ve Düz Yazılara Yer Verebilir, Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 14 October 2010, 11:55   Mesaj No:1

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart *mevlanadan inciler*

*mevlanadan inciler*

HZ.MEVLANA'NIN RUBAİLERİ

1* Gönüle dedim ki: "Mümkün olur da söyleyebilirsen,söz sırasında, dosta derdimi,çektiğim ızdırabı anlat" Gönül dedi ki: "Sevgili ile buluşunca, şaşkınlığımdan,hayranlığımdan söz söyleyemem,ancak onu seyre dalar kalırım."

2* Sevgilim,sensiz yaşamk haramdır.Zaten sensiz yaşamak,yaşamak sayılmaz ki. Ey can, senin güzel yüzünü görmeksizin yaşamak,yaşayış adı verilmiş bir ölümdür.

3* Yüzünü gördüm bir kıl ucu kadar derdim kalmadı.Yüzüne kulluk etmekten başka bir yüzüm kalmadı.Gönlüme: "Bir arzu'da bulun dedim." Gönül bana: "Onu gördüm,başka hiç bir arzum kalmadı" dedi.

4* Yarın mahşerde kadın ve erkeğin,bir araya toplanıp da sorguya çekilme korkusundan yüzleri sararınca,ben aşkını avucuma koyup önlerine varır ve derim ki:"Benim hesabımı işte bundan sormalısınız."

5* Ey yüzü gönül kabesi,can kıblesi olan güzel.Derdinden mum gibi yandım,eridim.Ey can şulesi örtüyü kaldır,yüzünü aşıka göster,göster ki aşık,kendi elleriyle can hırkasını yırtsın,parçalasın.

6* Ey benim seçkin güzelim,sen gittin,gittin ama sevgin gönülden,hayalin de gözden gitmedi.Ey benim dolaşık yolumun kılavuzu,belki sana rastlarım diye yollarda hep dolaştım durdum.

7* Gönlüme dedim ki:"Ey gönül,sevgilinin aşkından coşmuş,Ceyhun nehrine dönmüşsün.Oysa,sevgili yüzünü ekşitmiş sana karşı değişmiştir." Gönlüm güldü de dedi ki:"Bu bir masaldır,çünkü aslında sevgili bir şekerdir.Hiç şeker ekşi olur mu? Bunu kim görmüştür."

8* Sevgilim,senin yüzünün güneşi, göklere sığmaz.Çünkü güzelliğin, dille anlatılacak bir güzellik değil.O bambaşka bir güzellik...Senin aşkın cana,cihana sığmazken,şaşılacak birşeydir ki,geldi,benim içime,benim gönlüme sığdı.Gönlümü kendisine yer edindi.

9* Ney'e dedim ki:Senin kim canını yaktı,kim sana zulüm etti? kimden feryat ediyorsun? Dilsiz olduğun halde,bu inlemenin,bu ağlamanın bu şikayetin,sızlanmanın sebebi nedir?Ney bana dedi ki:"Beni bir şeker dudaklıdan kesdiler, ayırdılar.Bu yüzden inlemek ve feryat etmeksizin yaşamağı ben bilmem."

10* Her hangi bir suret,her hangi bir güzel gelir görünürse,ondan daha güzelinin de bulunmasına imkan vardır.şu halde,madem ki,ondan daha iyisi vardır,bu karşıma çıkana,gönül vermem doğru değildir.o, benim sevgilim olamaz.-Sen gönülden bütün suretleri,fani güzellerin hayallerini sür,çıkar,çıkar ki,O suretsizin sureti, ele geçsin.

11* Eğer başgözünde,seni Hakyolundan alıkoyacak arzular tuzağı varsa ve istekler,başkalarından gördüğün şeyler seni rahatsız ediyorsa,istek tuzağından vazgeç,bu tuzağa düşme.Gönül ehli olanlar bilirler ki:Onsekizbin alemde maddi yönde,ne zevk vardır,ne de rahatlık.

12* Her gün gönlümde sema var,sevinç var,zevk vardır.O'nun güzelliği bana diyor ki:Burada da durma,bu mana neş'esini yeterli bulma,daha ileri gitmeğe çalış.Bana "Neden beş parmakla yiyorsun diyorlar","Beş parmağım var,altı parmağım yok da ondan."

13* Gönlümde perileri bile kıskandıran bir güzel varken,bu dünyada,benim gibi neş'eli ve mutlu kim vardır? Allah'a and olsun ki,ben neş'e olmadan yaşayamam.Ben gam denen bir şey varmış diye işitiyorum,fakat onun ne olduğunu bilmiyorum.

14* Alemde senden daha güzel bir yar,senin yüzünü görmekten daha güzel bir iş olur mu? Haşa olmaz.İki cihanda da,güzelim,yarim olman bana yeter ben senden başkasını istemem.Esasen,her nerede bir güzellik varsa,bir güzellik görülüyorsa,onların hepsinde senin güzelliğin görülmede,hepsinde senin nurun parlamaktadır.

15* Senin varlığın, benliğin,seninle beraber oldukça,emin olarak rahatça oturma,zira senden putperestlik gitmemiştir.Hala benlik putuna tapmadasın.Diyelim ki,şüphe putunu kırdın,tutalım ki zan putunu akıl baltası ile parçaladın.Böylece zandan,şüpheden kurtulma başarısına ulaşınca bu kez de,kendine güvenme sana put oldu kaldı.

16* Akıl geldi,aşıklara öğüt vermeyi tasarladı.Gitti yolda oturdu.Yol kesmeye başladı.Gelen geçen aşıklara öğüt veriyordu.Fakat,aşıkların başında öğüt kabul edecek yer bulamayınca,hepsinin ayaklarını öptü,sonra başını alıp gitti.

17* Dostun yolunda hizmette,elinde takat güç kalmazsa,ayağınla koş,ayağında güç kalmazsa,sevgisiyle terennüm et olmazsa,seslen bağır.Eğer sesinde çıkmazsa aklınla,hayalinle işe giriş,hasılı her hal-ü karda,her an vefalı ol.

18* Ev de onundur,elbise de,ekmek de onundur.Beden de onundur,cüz'de,can da onundur.Ama söylemeye imkan yok.Zira söylemek için zaman gerek,mekan gerek,ihvan gerek.

19* Haydi git,aşk derdini kendine seç,aşk derdini seç,aşk derdini seç.Zira dosta kavuşmak için,ben bundan başka bir çare bilmiyorum.Malım mülküm yok diye gönlünü sıkma,üzülme.Eğer dertsiz isen ona üzül.Çünkü hak yolunda derdin olmaması bir afettir.

20* Sırlara dalanlar,sırlar içinde varlıktan kurtulanlar,bu gece,kendilerinden geçmişler,sevgili ile perde arkasında,halvete oturmuşlardı.Ey yabancı varlık! Aşk yolundan çekil,bu gece yabancıların aramızda bulunması bizi üzer,bize zahmet verir.

21* Eğer kendini gerçek varlığını bulmak istiyorsan,kötü huylardan nefsani arzulardan kurtul,kendi maddi varlığından dışarı çık.Dereyi bırak,Ceyhun nehrine doğru gel.Feleğin yükünü öküz gibi,ne diye çekip duruyorsun ? Bir sıçra feleğin üstüne çık.

22* Gene gel,gene gel,her ne isen olduğun gibi gene gel.Hakk'ı tanımıyorsan,ateşe tapıyorsan,puta tapıyorsan,gene gel...Bu bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değil.Yüz kere tövbeni bozmuşsan da gene gel.

23* Aşk geldi,beni her kesten,her şeyden ayırdı,beni maddi isteklerden alı koydu,üzdü perişan etti.Sonra bana acıdı,lutfetti,ihsanlarda bulundu.Allah'a şükürler olsun ki,şeker gibi vuslat suyunda eritti beni kendine kattı.

24* Her gün bir menzilden bir yerden kalkmak.Her gün bir konak yerini bırakmak,bir yerde kalmamak,akar su gibi hep koşup gitmek,bir yerde donmamak ne güzel şeydir! Dünkü gün geçip gitti,düne ait sözde dün gibi geçti gitti.Bu gün yepyeni bir söz söylemek gerek.

25* Gönül,senin hakkında kötü zanda bulundu.Halbuki kötülük senden uzaktır.Gönül zayıf olduğu için,bu yanlış duyguya kapıldı.Sen kötü olamazsın,kötülük senden uzaktır.Safrası olan her kişinin ağzında bir acılık vardır da senin gibi bir şekere hased ediyor,acılık senden uzaktır.

--
`````````````````````````````````````````````````` `````````
Biz sevdik mi yer oluruz
Biz sevdik mi sel oluruz
Biz sevdik mi lâl oluruz
Biz sevdik mi cân oluruz
Biz sevdik mi adam gibi
Adamları severiz

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler