Vbulletin nedir? - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.BİLGİSAYAR & TEKNOLOJİ.::. > Web Master

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 29 March 2006, 11:37   Mesaj No:1

Mekansiz

Guest
Durumu:
Papatyam No :
Arkadaşları:
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:
Takdir Et:
Standart Vbulletin nedir?

Vbulletin nedir?

Vbulletin nedir?

Vbulletin php dilinde yazılmış bir forum scriptidir.Türkçesi "bülten" anlamındadır.

Neden vbulletin?
Vbulletin in diger forum scriptlerinden ayıran özellileri;
+Göze hoş gelmesi
+Kolay kullanım
+Güvenlik
+Çabuk kavranabilme
+Her konuda hızlı destek v.b.

Nerden bulurum?
www.vbulletin.com dan parasını ödeyip lisanslı bir vbulletin forum scripti alabilirsiniz.

Elde ettim nasıl kullanacagım?
Bu konuda her yerde destek mevcut.Fakat kısaca includes/config.new.php includes/config.php yapın.açın ve içindeki database name pasword v.b. doldurun sonrada internet explorer a siteniz/forum/install/install.php yapın.Kurdugunuzu varsayıyorum..

Kurdum şimdi ne yapıcam?Çok karışık.
Hemen bir tr dil destegi yükleyeceksiniz.Tr dil destegi nette oldukca mevcut.

Tr dil destegini yüklediginizi varsayıyorum.

Admin paneline girin şimdi.
Size ilk bakışta çok karışık gibi gelse de aslında öyle de değil.Solda sizin kullanım alanınız var.Herşey orda zaten. şimdi başlayalım.

vBulletin Ayarları: Forumun kabataslak ayarlarının yapıldıgı yerdir.

Sitil & Templates: Stil yükler indirirsiniz ayrıca template ayarlarınız da burdan yapılır.(template ileride anlatılacaktır.)

Dil & Sözcük: Dil destegi yükleme ve default dil ayarlama için kullanılır.

Yardım: Forumunuzda üst tarafta kontrol paneli,üye listesi,takvim fln varya orda birde yardım diye link var. xxx/forum/faq.php uzantılıdır.Burdaki yazıları değiştirmenize yarar.

Duyurulara: Forumdaki duyurularınız.Duyurular her forumda gözkürü sabit bir konu gibi değildir.

Forumlar & Moderatörler: Yeni Forumlar Ekleyebileceginiz silebileceginiz vede forum izinlerinin ayarlandıgı yerdir.

Takvim : Adı üstünde takvim

Konular & Mesajlar:Burda bir forumdaki bir userın mesajlarını silebilirsiniz.cevaplanmamış konuları veya 1 kere cevaplanmış (bunu ayarlamak sizin elinizde) atıyorum 4 gün önce cevap atılmıs konular fln bunları bulup silebiliyorsunuz.

Moderation:Bu ayarın aktif olması için sizin izniniz olmadan foruma kimsenin mesaj atamaması konu açamaması gerekir.Yani bir konu açıldıgında konu forumda gözükmez sizin önünüze gelir ilk once siz burdan bakar onaylarsınız yada onaylamazsınız.

Eklentiler: Foruma eklediginiz Dosyalar (resim,zip,rar v.s.) Bunları görürsünüz ayrıca Extensions & Sizes diye bi yer var orda ordan da foruma yüklenebilecek dosyaların boyutunu fln ayarlayabilirsiniz.

Kullanıcılar: Burda 1 kac saniyede kullanıcı kayıt edebilir silebilir banlayabilir ayarlarını değiştirebilir onlaram mail atabilirsiniz kısacası kullanıcılar ile ilgili yeriniz burası.

Kullanıcı Grupları: Her kullanıcı bir grubun içinde olmak zorundadır.Siz mesela administrator grubundasınız.Normal userlar da registered user grubundadır.Burda grup ayarlarınızı yapabildiginz gibi atıyorum 10 mesajı olmayan konu açamasın gibi enstantene özellikler de koyabilirsiniz.

Kullanıcı Ünvanları: Burada da Kaç mesajı olan üyenin nickinin altında ne yazacagı ayarları var.
Örnegin; 100 mesaj altındakiler yeni üye,üstündekiler üye fln gibi.

User Ranks: Burdada kullanıcı ünvanları ile organize çalıştırarak kullanıcıya yıldız ekleyebilirsiniz.
Yeni üyede 2 yıldız üyede 3 yıldız fln gibi bişiler yapabilrsiniz.Gif resminizi yani yıldız resmini uzaktan çagıracagınız gibi ftp ye de atabilirsiniz...

User Reputations: Burdada kaç reputation puanı olanda ne yazsın gibi bişiler yapabilirsniz atıyorum 100 reputation puanı olursa "paylaşımcı bir üye" gibi bişiler yazabilirsiniz...

Kullanıcı Profil Alanı: kontrol panelinizde dolduracagınız nerelisin,kaç yaşındasın,HAngi takımlısın, gibi alanlar ekleyebilir düzenleyebilirsiniz...

Abonelikler: Burda da vip odaları mantıgını yapabilirsiniz.Para ile giriş olayları.

Avatar Ayarları: Burda avatar galerinizi oluşturabilirsiniz vede avatar yükleyebilirsiniz.

Mesaj Simgeleri: Yani icon. Yeni iconlar ekleyebilirsiniz userların kullanması için.

Smilies: İcon mantıgıyla aynı yeni Smilies ekleyin çıkarın...

Custom BB Codes: Burdada yeni bbcode lar ekleyebilirsiniz.

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler