EĞİTİM - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ÖYKÜLER & HİKAYELER.::. > Deneme & Düz Yazılar

Deneme & Düz Yazılar Bu Bölümde Türk ve Dünya Edebiyatından Deneme ve Düz Yazılara Yer Verebilir, Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 01 May 2006, 10:31   Mesaj No:1

sensei

Papatyam Usta Üyesi
Durumu:sensei isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 730
Üyelik T.: 12 February 2006
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart EĞİTİM

EĞİTİM

Bir dağın yamacında,”al götür beni,”dercesine pırıl pırıl parlayan kayayı gördüğünde,ondan eşsiz bir sanat eseri yaratabileceğini sezinlemiş heykeltıraş.yardım çağırıp,kayayı eve taşıttıktan sonra heyecanla kollarını sıvayıp işe koyulmuş.

Büyük olduğunu düşünüp,iki eşit parçaya böldüğü kayayı yontmaya başladığında,ince ve titrek bir sesin canhıraş bağırdığını duymuş:”Hey,ne yaptığını sanıyorsun sen? Canımı acıtıyorsun.Bana dokunmanı istemiyorum.Halimden memnunum ben!” şaşıran heykeltıraş,onu bir yana koyup merakla diğer yarıya el atmış.Bakmış ki hiç ses çıkmıyor,şevkle çalışmaya dalmış.Yorulup mola verdiğinde,kayadan sitemkar bir itiraz yükselmiş:”Niye durdun öyle birdenbire?Bunu benim iyiliğim için yaptığını biliyorum.İstenmeyen yerlerimi yontmaya devam et lütfen.”

Heykeltıraş,bu cömert ve yüreklendirici sözler üzerine gecesini gündüzüne katarak,gerçek bir sanat harikası yaratmış.Coşkuyla,tutkuyla yapıldığı belli olan heykel,nefes kesen bir güzellikteymiş.Yüksekçe bir yere yerleştirilen heykeli gül yapraklarıyla süslemeye gelen bir kişi üzerine çıkabileceği bir merdiven aramış.bulamayınca köşede duran kaya parçasını basamak yapmış.Bu şekilde kullanılmaya içerleyen kaya,öteki yarısına seslenmiş:”Anlamıyorum doğrusu,bütün gün benim üstüme çıkarak seni süslediler.niye ki?”

Heykel tatlı bir edayla cevap vermiş:”Anlayamazsın tabii.Çünkü sen ,değişmek istemiyorsun.Heykeltraşa izin verseydin,benim yerimde sen olacaktın.Ne yaptığını bilmesem bile,güvendim ona.Yediğim her darbeden,sabretmem gerektiğini düşündüm.Ve bedenimden kopup giden parçalarla birlikte yavaş yavaş güzel bir heykele dönüştüğümü fark ettim.Yontulurken;törpülenip parlatılırken çektiğim tüm acılara değdi.Özümdeki cevher,insanları büyüleyen bir ilham kaynağı haline geldi.ŞİMDİ ANLADIN MI ??
Alt 01 May 2006, 12:58   Mesaj No:2

mevlutgunes

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:mevlutgunes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 164
Üyelik T.: 01 March 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Standart EĞİTİM

Yediğim her darbeden,sabretmem gerektiğini düşündüm.Ve bedenimden kopup giden parçalarla birlikte yavaş yavaş güzel bir heykele dönüştüğümü fark ettim.Yontulurken;törpülenip parlatılırken çektiğim tüm acılara değdi.Özümdeki cevher,insanları büyüleyen bir ilham kaynağı haline geldi.ŞİMDİ ANLADIN MI ??

EVET ANLADIM GÜZEL OLMUŞ
Alt 01 May 2006, 13:07   Mesaj No:3

sensei

Papatyam Usta Üyesi
Durumu:sensei isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 730
Üyelik T.: 12 February 2006
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart EĞİTİM

ANLADIĞINA SEVİNDİM MEVLÜT KARDEŞ HAYATTA BAZI OLAYLAR ANLAMSIZ GİBİ GELIYOR AMA ONUN DEGER VE KIYMETİNİ DAHA SONRALARI ANLIYORUZ AMA İŞ İŞTEN GEÇİYOR )

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)