Zihnini Formatla - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ÖYKÜLER & HİKAYELER.::. > Deneme & Düz Yazılar

Deneme & Düz Yazılar Bu Bölümde Türk ve Dünya Edebiyatından Deneme ve Düz Yazılara Yer Verebilir, Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 15 June 2006, 00:30   Mesaj No:1

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Zihnini Formatla

Zihnini Formatla

Zihinleri formatlamalı, ilgili programları yeniden yüklemeli
SERHAT ŞEFTALİ
Her güne yeniden başlamalı, her doğan güneşi ilk kez temaşa ediyormuş gibi hissetmeli. Yazın sıcaklığını hissettiğimiz, ağaçların yemyeşil örtüye büründüğü şu günlerde, zihinlerimizi yeniden bir denetime tâbi tutmalı, silkelemeli, çürük ve yanlışları ayıklamalıyız. Zihinlerimizi silkelemeli, niyetlerimizi tazelemeliyiz. Varla yoku, olanla olmayanı, yaptıklarımızla yapamadıklarımızı, doğru sandıklarımızla gerçekten doğru olanları yeniden gözden geçirmeliyiz. Kim bilir belki de rotamızdan şaştık, haberimiz yok! Kim bilir bizleri;doğru ve güzele götürsün diye bindiğimiz;düşünce ve eylem; çapsız ve sahte çıktı! Durup yeniden düşünmek için uzun zaman dilimlerine ihtiyaç yok. Bazen biran bile yeterli.
Alışkanlıklar, yeniden gözden geçirilmesi gerekenler listesinin ikinci sırasında olmalı. Kim bilir edindiğimiz ne çok saçmasapan alışkanlıklarımız var ve onları yıkılmaz bir tabu kabul edip dokundurtmuyoruz?
Bana göre,Benim fıtratım, Benim alışkanlıklarım; diye diye içimizde büyüttüğümüz devasa dokunulmazları hayatın gâyesi haline getiriyoruz. Hayır! Hayatın gâyesinin onlar olmadığını, yeniden düşünme ve karar verme durumundayız. Alışkanlıklar, imana, İslama paralel olmalı, aks-i seda fısıltısı bile işitilmemeli değil mi? İşte size hayata dair birkaç not. Eminim her birinden alınacak çok dersler vardır:

Kalp kırıklığı Allaha teveccüh imkanı sağlar. Çünkü Allah kalbi kırıklarla beraberdir.

Dua ederken günahlarımızdan da tevbe etmeli onları zikretmeliyiz.

İstiğfar; devamlı tövbe vechesiyle yaşamaktır.

Günah, Allaha muhalefettir.

Tövbe, Allahla (cc) mutabakata varma çabasıdır.

En güzel dualardan biri:Allahım Senin muradını benim muradım eyle.

Tövbe etmek için illa günahkar olmak gerekmez.

Bizim kulluğumuz cehennemin ateşini söndürmeye yetmez. Önemli olan kişinin tarafını belli etmesidir.

Zihinlerin silkelenmesi gerekiyor.

Niyetlerin tazelenmesi gerekiyor.

Alışkanlıkların yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.

Biz manevi anlamda kalp yetmezliği çekiyoruz.

Allahla aramıza telefonlar girdi. (Camide telefon çalması konusu)

Namaz Bir Numara gündemimiz olmalı.

Hayatı anlamsızlaştıran her şey magazin ise; biz de no magazin demeliyiz.

Abdestin her bir ögesinin ne mânâya geldiğini biliyor muyuz?

Kulluk kariyeri yapabildik mi?

Kendimize, 5 yıl içinde ben düzenli teheccüd kılan bir insan olacağım hedefi koyabiliyor muyuz?

İçinde bulunduğumuz şartları hayra dönüştürebilelim. Hayrın bir şablonu yoktur. Fasıkların haberiyle sadıkların haberini ayırt edelim.

İhlasa riya kapısı kapatılmadan girilmez
Alt 15 June 2006, 08:53   Mesaj No:2

REHA

Durumu:REHA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 553
Üyelik T.: 07 October 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Standart rs

Muhterem Müslümanlar!

İbadet; bir Müslüman’ın Yüce Allah’ın varlığını, birliğini ve büyüklüğünü tasdik etmesi, O’na teslimiyetle boyun eğmesi, O’nun kulu olduğunu bilmesi ve saygı ile O’na itaatte bulunması demektir. Öyle ise ibadet, insanın asli görevidir. İnsana yakışan da, bu görevini yerine getirmesidir. Zaten insanın yaratılış gayesi, Allah’a kulluk etmektir. Nitekim Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım”1 buyurmaktadır. Diğer bir ayeti kerimede de “Hanginizin daha iyi amel işleyeceğini denemek için, ölümü ve hayatı yaratan odur. O, Azizdir, Gafurdur, her şeye galiptir, çok affedendir”2 buyurulmuş ve kulun, işlediği amelleriyle imtihana tabi tutulduğu belirtilmiştir.

İbadetler, sırf Allah rızası gözetilerek yapılmalıdır. Çünkü Allah’ın emri olan ibadetler, ancak samimiyetle ve ihlasla yapıldığında makbul olur ve sahibini kötülüklerden uzaklaştırır. İnsan, yaşayabilmek için, Allah’ın ihsan ettiği sayısız nimetlerden faydalanmaktadır. Allah’ın nimetlerinden faydalanmadan, hayatını sürdüren hiçbir canlı varlık yoktur. Bu nimetlere şükretmek gerekir. Allah’ın vermiş olduğu nimetlerin en büyük şükrü de, ibadetlerimizdir.

Aziz Mü’minler!

İbadetin sahası çok geniştir. Allah rızası gözetilerek yapılan her iş, bir ibadettir. İslam, gösteriş ve riya olmadığı müddetçe, insanlığa faydalı olan her türlü sosyal çalışmayı ibadetten saymıştır. Ancak bu güzel fiil ve davranışlar; namaz, oruç, zekat ve hac gibi temel ibadetlerin yerine asla geçemez ve onların sorumluluğunu düşüremez.

Muhterem Müslümanlar!

İbadet, kalpteki imanın bir alameti ve dışa yansıyan bir görüntüsüdür. İbadet imanın gıdası, kalbin cilası; ahlak ve faziletin menbaıdır. İbadetler, kalplere Allah sevgisini yerleştirmek, bütün kötü düşünce ve davranışlardan arındırmak yönünden çok önemlidir. Zira Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de “Sana vahyedilen kitabı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, hayasızlık ve kötülüklerden alıkoyar. Allah’ı anmak, elbette ibadetlerin en büyüğüdür. Allah, yaptıklarınızı bilir”3 buyurarak, ibadetin insanı kötülüklerden uzaklaştırdığını belirtmiştir.

Meselâ; günde beş vakit namaz kılmak suretiyle Allah’ın huzuruna duran bir insan, Rabbini hatırlamış ve hesap gününü unutmadığını ortaya koymuş olur. Allah için malının bir kısmını fakire zekat olarak veren bir insan, muhtacın sıkıntısını gidermiş, onu gözetmiş, sosyal dayanışmayı sağlamış bulunur. Oruç tutan da, nefsini islah etmiş, yoksulların durumundan haberdar olmuş olur.

Öyle ise, yaratılışımızın gayesine uygun olarak hareket edelim; verilen nimetlere karşı en büyük şükür olan ibadetlerimizi ihlas ile yerine getirelim. Yaptığımız her işte Allah rızasını gözetelim, haktan, adaletten, doğruluk ve samimiyetten ayrılmayalım ki, her iki dünyada mutluluğu tadalım. İbadetlerimizin, günahlarımızın bağışlanmasına vesile olduğunu da unutmayalım.

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/hutbe.asp?h_id=167

BİRDE HASTAHANE KÖŞELERİNDE
[/size]
Alt 15 June 2006, 10:15   Mesaj No:3

pamukKALE

Durumu:pamukKALE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 882
Üyelik T.: 23 May 2006
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Standart :)

ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK ŞAHİKA

BU GÜZEL PAYLAŞIMIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER

REHA ABİ SENİNDE ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK PAYLAŞIMIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER

YALNIZLIK ALLAHA MAHSUSTUR
HER CANLI BİR DOST ARAR
TAŞIN KALBİ YOK AMA
ONU DA YOSUNLAR SARAR

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Yeni Sayfa 1

www.papatyam.org Ana Sayfa

Tefekküre Davet Köşesi

Papatyam Sosyal Medya Guruplarımıza Katılın

Instagram         

Papatyam alemdarhost.com sunucularında barındırılmaktadır.