Sevgilerimi Yolluyorum Size - Papatyam Forum

Papatyam Forum

Go Back   Papatyam Forum > ..::.ÖYKÜLER & HİKAYELER.::. > Deneme & Düz Yazılar

Deneme & Düz Yazılar Bu Bölümde Türk ve Dünya Edebiyatından Deneme ve Düz Yazılara Yer Verebilir, Yorum Yapabilirsiniz...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Alt 28 April 2006, 09:59   Mesaj No:1

Papatyam

Papatyam Site Yöneticisi
Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:Papatyam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 1546
Üyelik T.: 11 March 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sevgilerimi Yolluyorum Size

Sevgilerimi Yolluyorum Size

[size=18px]Sevgilerimi Yolluyorum Size

Eskiden sevgililer, dostlar birbirlerine mektup yollarlar, içine sevgi sözcükleri yazarlar, selam gönderirlerdi. Hele uzaklara giden, gurbete gönderilen sevgilerin mektupları hasretle beklenir, tekrar tekrar okunup koyunda saklanılırdı. Şu mani o duyguyu, özlemi dile getiriyor: “Mektup yazdım acele/ Al eline hecele/ Mektup benim vekilimdir/ Koy koynuna gecele”...Mektup bir türlü gelmek bilmeyince, “Kara tren gelmez m’ola/ Düdüğünü çalmaz m’ola/ Gurbet ele yâr yolladım/ Mektubunu yazmaz m’ola” diye dert yanılırdı.

Göndermek, yollamak hakkında birkaç örnek verelim.

Ahmet Arif bir şiirinde, “Görüşmecim yeşil soğan göndermiş/ Dağlarına bahar gelmiş memleketimin” diyerek belirtiyor sevincini, bahar özlemini.

Bir türküde sevgili,” Duvara mıh çakarım/ Sen sallan ben bakarım/ Mendilin kirlendikçe/ Sen gönder ben yıkarım” diye haber yoluyor sevdiğine.

Başka bir türküde soru soruluyor:” Kızılcıklar oldu mu/ Selelere doldu mu/ Gönderdiğim çoraplar/ Ayağına oldu mu?” Bir şarkıda da, “Sallasana sallasana mendilini/ Akşam oldu/ Göndersene sevdiğimi” deniliyor.

Bir adam alacağını bir türlü alamamış, borçluyu insafa getirmek için mektup yazmış, zarfın içine de karısıyla çocuklarının eski püskü giysilerle çekilmiş fotoğrafını koymuş, altına “Borcumu bunun için istiyorum” yazmış. Bir süre sonra borçludan bir mektup gelmiş. Zarfın içinde şık giyimli güzel bir kadının fotoğrafı varmış, altında da şöyle bir yazı varmış: “Ben de bunun için ödeyemiyorum.”

İki kişi kavga etmişler. Kavgacılardan biri çekmiş evine gelmiş. Öbürü hıncını alamayıp kapıyı çalmış, açan olmamış. Bir kartona kocaman harflerle “eşek” yazıp kapıya iliştirmiş. Bir süre sonra kendisine mektup gelmiş o kişiden. İçinde şöyle bir yazı varmış: “Sevgili dostum, geçenlerde beni aramış bulamamışsın. Kapıdaki kartvizitinden gelenin sen olduğunu anladım.” Allah bizi böyle mektuplardan korusun.

Fatih Sultan Mehmet, kendisine yılanlı çıyanlı bir mektup yollayan Uzun Hasan’a, içinde mücevher olan bir mektupla karşılık vermiş. Niye böyle yaptığını soranlara şöyle demiş:” Herkes, kendisinde olanı gönderir.”

Hepinize en iyi dileklerimi yolluyorum. Karşılık olarak bir şey istemiyorum. Sıcak bir gülümseme yeter.[/size]

Erhan Tığlı
Alt 28 April 2006, 10:56   Mesaj No:2

REHA

Durumu:REHA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 553
Üyelik T.: 07 October 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Standart RS

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: HER HALDE YETER. ÇOK GÜZEL BİR YAZI PAYLAŞMISSIN. SAĞOL. ESKİLERE GÖTÜRDÜ BENİ. EVET ESKİDEN MEKTUP DİYE BİR ŞEYLER VARDI AMA ŞİMDİ NET DİYE BİR ŞEY ÇIKTI UNUTULDU BU MEVZULAR. HELEKİ CEP TELEFONLARI İYİCE CILKINI ÇIKARTTI. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

BİRDE HASTAHANE KÖŞELERİNDE
[/size]
Alt 28 April 2006, 17:42   Mesaj No:3

mevlutgunes

Durumu:mevlutgunes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 164
Üyelik T.: 01 March 2005
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdir Et:
Standart Sevgilerimi Yolluyorum Size

SÜPPER YA AĞZINA SAĞLIK
Bir türküde sevgili,” Duvara mıh çakarım/ Sen sallan ben bakarım/ Mendilin kirlendikçe/ Sen gönder ben yıkarım” diye haber yoluyor sevdiğine.

Bookmarks

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)