Papatyam Forum - Tekil Mesaj gösterimi - CUMANIZ MÜBAREK OLSUN
Konu Başlıkları: CUMANIZ MÜBAREK OLSUN
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24 March 2006, 11:20   Mesaj No:47

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart CUMAMIZ MÜBAREK OLSUN

– Göktekilerin ve yerdekilerin ibadetleri kadar Allah’a ibadet etsen de, Allah’ı tasdik etmedikçe ibadetin kabul edilmez!
Dediler ki:
– Onu tasdik etmek nasıl olur? Üveys:
– Rızkını, Allah’ın tekeffül ettiğine kesin olarak inanmakla! O zaman vücudun, ona ibadet etmeye uygun hale gelir.

Herim b. Hayyân, Üveys’e şöyle der:

– Nerede yerleşip ikamet etmemi tavsiye edersin?

Üveys, eliyle Şam tarafını işaret edince, Herim:

– Orada maişet işleri nasıl? diye sorar. Üveys:

– Yazıklar olsun böylesi kalplere! Bunlara hep şüphe bulaşmıştır, şüpheci kalplere öğüt fayda vermez! der.

Bir kefen soyucusu Ebu Yezid el-Bestâmî’nin huzurunda tevbe eder. Bestâmî ona, nelerle karşılaştığını sorar. Tevbekar şöyle der:

“– Bin kabrin kefenini soydum. Bunlardan sadece ikisinin yüzünün kıbleye dönük olduğunu gördüm!

Bestâmî:

– Onların bu zavallı hale düşmelerinin sebebi, rızık konusundaki şüpheleridir. Bu sebeple yüzleri kıbleden çevrilmiştir!” der.

Bir dostumun bana anlattığına göre, takva sahibi birine halini sorar. O da “İmanınız selamette mi?” der. “Ancak Allah’a tevekkül edenlerin imanı selamettedir.” diye karşılık verir.

Yüce Allah’tan bizleri lütfuyla ıslah etmesini ve bizleri layık olduğumuz şekilde değil rahmetiyle hesaba çekmesini dileriz. O, merhametlilerin en merhametlisidir.

7 GEÇİT
İMAM GAZÂLÎ
Semerkand Yayınevi