Papatyam Forum - Tekil Mesaj gösterimi - Burundi Cumhuriyeti
Konu Başlıkları: Burundi Cumhuriyeti
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07 December 2011, 22:36   Mesaj No:2

umut

Papatyam Editörü
Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 1242
Üyelik T.: 19 February 2008
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Burundi Cumhuriyeti

Gitega
Bujumbura doğu kesiminde, Burundi, Gitega ikinci büyük kenti yatıyor. Bu en önemli şehirlerinden Burundi. Biri Gitega , ülkenin önemli turistik mekanlarından biri olan Gitega ili ve evler Burundi Ulusal Müzesi, başkenti. Burundi hükümeti Gitega şehir sermaye kaydırmaya karar verdi. Ülkenin merkezinde yer alan, daha iyi bir şekilde Burundi nüfusa hizmet edebilir. Eskiden, "Kitega" olarak biliniyordu.

Aynı zamanda Gitega Başpiskoposluğu (dini il) ev sahipliği yapmaktadır. Gitega Burundi, bir şehir de birçok karyenda (kraliyet davul) sahiptir. Eskiden, "karyendas" Burundi ve imparatorların (mwami) geleneksel sembolü olarak kullanılır. Krallık için herhangi bir kural olarak, davul dayak insanlar uyarılır ve daha sonra duyuru yapıldı. Gitega şehir evleri "karenydas" çeşitli türleri sergileyen çeşitli tapınaklar. Birçok kraliyet mahkemeleri veya ibwami Gitega şehirde bulunmaktadır.

, Ilköğretim, mesleki ve orta dereceli okullar bir dizi olan eğitim merkezidir. Gitega aynı zamanda farklı din insanlar için tapan birçok yerde vardır.

Coğrafya

Orta Afrika'da, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin doğusunda yer almaktadır.Demokratik Kongo Cumhuriyeti 233 km, Rvanda 290 km, Tanzanya 451 km boyunca kara sınırı bulunmaktadır.ÜlkedeEkvator iklimi etkili olmaktadır.Tepelik ve dağlık araziye sahiptir, doğuya gidildikçe dağların yerini yaylalara bıraktığı görülmektedir.En yüksek noktası: Heha Dağı 2,670 m'dir.Nikel, uranyum, nadir oksitler, bataklık kömürü, kobalt, bakır, platin, vanadyum gibi doğal kaynaklar bulunmaktadır.Ülkede etkili olan iki büyük coğrafi olay seller ve kuraklıktır.

Siyasî Yapısı ve Kamu Yönetimi

Ülke anayasası çok kazuistik bir yöntemle hazırlanmıştır. Burundi de mevcut kabile savaşları nedeniyle kamu yönetimi ve siyasi yapıda kabilelerin ne kadar yer alacağı anayasada belirtilmiştir. Anayasaya göre cumhurbaşkan yardımcılarından biri Hutu kabilesinden digeri ise Tutsi kabilesinden olmak zorundadır. Kamu yönetiminin ise %60 ını Hutu lar %40 ise Tutsilerin oluşturacağı anayasada yer almaktadır.

Parlementoları

Genel seçim esaslarına göre seçilen milletvekillerinin oluşturduğu parlemento ile bölgeleri ve oranlarına göre Hutu ve Tutsileri temsil eden bir senetoları bulunmaktadır.

Ekonomi

Burundi; kara ile çevrili, zayıf imalat sektörü ve fakir kaynakları olan bir ülkedir. Nüfusun büyük bölümü tarımla uğraşır. Ekonomik iyileşmenin dayanağı dış kazancın %80'ini oluşturan kahvedir. Ekim 1993'ten beri, belki 250.000 kişinin ölümü ve 800.000'inin yurdundan edilmesiyle sonuçlanan etnik kökenli büyük şiddetten dolayı ulus büyük acılar çekmiştir. Yiyecek, ilaç ve elektrik stokları yetersiz kalmıştır.

Yönetim yapısı

Burundi, idari olarak 17 yönetim bölgesine ayrılır. Bu yönetim bölgelerinin Türkçe tam karşılığı bulunmadığından dolayı 'il' olarak çevrilmiştir. Burundideki bu iller, yönetim merkezi olan şehirlerin ismini taşır.