Papatyam Forum - Tekil Mesaj gösterimi - Zihnini Formatla
Konu Başlıkları: Zihnini Formatla
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 June 2006, 00:30   Mesaj No:1

PESTEMAL

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:PESTEMAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 145
Üyelik T.: 16 February 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Zihnini Formatla

Zihnini Formatla

Zihinleri formatlamalı, ilgili programları yeniden yüklemeli
SERHAT ŞEFTALİ
Her güne yeniden başlamalı, her doğan güneşi ilk kez temaşa ediyormuş gibi hissetmeli. Yazın sıcaklığını hissettiğimiz, ağaçların yemyeşil örtüye büründüğü şu günlerde, zihinlerimizi yeniden bir denetime tâbi tutmalı, silkelemeli, çürük ve yanlışları ayıklamalıyız. Zihinlerimizi silkelemeli, niyetlerimizi tazelemeliyiz. Varla yoku, olanla olmayanı, yaptıklarımızla yapamadıklarımızı, doğru sandıklarımızla gerçekten doğru olanları yeniden gözden geçirmeliyiz. Kim bilir belki de rotamızdan şaştık, haberimiz yok! Kim bilir bizleri;doğru ve güzele götürsün diye bindiğimiz;düşünce ve eylem; çapsız ve sahte çıktı! Durup yeniden düşünmek için uzun zaman dilimlerine ihtiyaç yok. Bazen biran bile yeterli.
Alışkanlıklar, yeniden gözden geçirilmesi gerekenler listesinin ikinci sırasında olmalı. Kim bilir edindiğimiz ne çok saçmasapan alışkanlıklarımız var ve onları yıkılmaz bir tabu kabul edip dokundurtmuyoruz?
Bana göre,Benim fıtratım, Benim alışkanlıklarım; diye diye içimizde büyüttüğümüz devasa dokunulmazları hayatın gâyesi haline getiriyoruz. Hayır! Hayatın gâyesinin onlar olmadığını, yeniden düşünme ve karar verme durumundayız. Alışkanlıklar, imana, İslama paralel olmalı, aks-i seda fısıltısı bile işitilmemeli değil mi? İşte size hayata dair birkaç not. Eminim her birinden alınacak çok dersler vardır:

Kalp kırıklığı Allaha teveccüh imkanı sağlar. Çünkü Allah kalbi kırıklarla beraberdir.

Dua ederken günahlarımızdan da tevbe etmeli onları zikretmeliyiz.

İstiğfar; devamlı tövbe vechesiyle yaşamaktır.

Günah, Allaha muhalefettir.

Tövbe, Allahla (cc) mutabakata varma çabasıdır.

En güzel dualardan biri:Allahım Senin muradını benim muradım eyle.

Tövbe etmek için illa günahkar olmak gerekmez.

Bizim kulluğumuz cehennemin ateşini söndürmeye yetmez. Önemli olan kişinin tarafını belli etmesidir.

Zihinlerin silkelenmesi gerekiyor.

Niyetlerin tazelenmesi gerekiyor.

Alışkanlıkların yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.

Biz manevi anlamda kalp yetmezliği çekiyoruz.

Allahla aramıza telefonlar girdi. (Camide telefon çalması konusu)

Namaz Bir Numara gündemimiz olmalı.

Hayatı anlamsızlaştıran her şey magazin ise; biz de no magazin demeliyiz.

Abdestin her bir ögesinin ne mânâya geldiğini biliyor muyuz?

Kulluk kariyeri yapabildik mi?

Kendimize, 5 yıl içinde ben düzenli teheccüd kılan bir insan olacağım hedefi koyabiliyor muyuz?

İçinde bulunduğumuz şartları hayra dönüştürebilelim. Hayrın bir şablonu yoktur. Fasıkların haberiyle sadıkların haberini ayırt edelim.

İhlasa riya kapısı kapatılmadan girilmez