Papatyam Forum - Tekil Mesaj gösterimi - BERAAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27 August 2007, 10:08   Mesaj No:3

mevlutgunes

Papatyam Medineweb Emekdarı
Durumu:mevlutgunes isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Papatyam No : 164
Üyelik T.: 01 March 2005
Arkadaşları:0
Konular:
Beğenildi:
Beğendi:
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart BERAAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

BERÂET GECESİ

Şaban-ı şerifin 15’inci gecesi Berâet gecesidir. Bu gecede hiç olmazsa bir tesbih namazı kılınır.

Berâet gecesinde 100 rek’atlı hayır namazı vardır ki, kılan kimse o sene ölürse şehitlik mertebesine nâil olur.
Namaza şöyle niyet edilir:

“Ya Rabbi, niyet ettim senin rızâi şerifin için namaza. Beni afvı ilahine feyzi ilahine mahzar eyle. Kasveti kalbden, dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip süedâdefterine kaydeyle, Allahü Ekber…”

Her rek’atte Fatiha’dan sonra 10 ihlası şerif okunur. İki rek’atte bir selam verilerek yüz rek’ate tamamlanır. Her rek’atte 100 ihlası şerif okumak suretiyle 10 rek’at olarak da kılınabilir.

Namazdan sonra (Hz. Allah’ın HÛ ismi şerifinin ebced hesabına göre adedi olan) 11 şey (TÂHÂ’nın ebced hesabıyla adedi olan) 14 kere okunur. (TÂHÂ Rasülullah efendimizin ismidir.)

Okunacak olanlar:

1. İstğfar: 14 kere
2. Salevatı şerife: 14 kere
3. Fatiha (besmeleyle) : 14 kere
4. Âyetül kürsi (besmeleyle) : 14 kere
5. Lekad câeküm… (besmeleyle) : 14 kere (1)
6. 14 kere “Yasin Yasin” dedikten sonra 1 Yasin-i şerif (7)
7. İhlası şerif (besmeleyle) : 14 kere
8. Felak suresi (besmeleyle) :14 kere
9. Nâs suresi (besmeleyle) : 14 kere
10. 14 kere:

سبحان الله والحمد لله ولا اله الاالله اكبر ولا حول ولا قوة الا بالله العلى العظيم

Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azıym.

11. Salevatı şerife (salatı münciye okumak efdaldir): 14 kere.

Bunlardan sonra dua yapılır.

(Dua ve İbadetler, Fazilet Neşriyat)

Tüm müslümanların, hususiyle siz değerli üyelerimizin Berâet Gecesini tebrik ederek o mübarek gecenin feyzinden ve bereketinden istifade edebilmeyi, Rabbimizin affı ilahisine mazhar olabilmeyi ve gecenin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum.